Loading...

Kusan 2010 Choir İstanbul Gomidas Badarak Consert _Part1_4.Surp Asdvadz

694 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 27, 2011

30 Eylül 2009'da, Sayat Dağlıyan ve Sona Menteşe 75. ölüm yıldönümünde Gomidas'ı anlatan İNÇU/NEDEN/WHY adlı kısa bir film çekmeye ve Uluslararası Hrant Dink Vakfı Vicdan Filmleri Yarışması'na katılmaya karar verdiler.Hazırlanan 5 dakikalık versiyonuysa, finale kalan 21 film arasında dördüncülük derecesini elde etti... http://www.vicdanfilmleri.org/?see=rixa1
Çekim öncesi ve senaryo yazımı aşamasında yapılan çalışmalarda, bu müzik dehasının yeterince tanınmadığı ve hakkındaki kimi bilgilerinse gerçeklerle çeliştiğini gören ikili, Gomidas'ı 75. ölüm yıldönümünde, adına yaraşır bir biçimde anmak ve daha geniş kitlelere doğru biçimde tanıtmak için çalışmalara başladı bu kez.
10 Haziran 2010 günü, çağrıcı Sona Menteşe ve Sayat Dağlıyan; Bartev Garyan, Edvin Galipoğlu, Hagop Mamigonyan ve Misak Hergel'le yan yana gelerek ilk toplantılarını yaptılar. Grup, hiç zaman kaybetmeden yapılabilecekleri ortaya koydu ve çalışmaya başladı. Gomidasın; yaşamı, akademik çalışmaları, Ermeni ve Anadolu müziğine katkıları göz önünde bulundurularak ele alınmalı, çeşitli etkinliklerle de geniş kitlelere anlatılmalıydı. Hemen işe koyulundu...
Şefler, Hagop Mamigonyan ve Edvin Galipoğlu, İstanbul'daki Ermeni kilise korolarının en iyi erkek seslerinden, 31 kişilik bir koro kurdular. Hedefleri, 50 yıl sonra ilk kez, "Gomidasyan Badarak"ı (2) orijinal şekliyle ve "Acappella" olarak icra etmekti. "Platform" da, Gomidas'ın 100 yıl önce İstanbul'da kurduğu 300'ü aşkın üyeli efsanevi karma koronun anısına, 31 kişilik bu koroya, eskisinin günümüze uyarlanmış adını verdi: GUSAN-2010... (1)
Atılan bu ilk adım büyük heyecan yaratınca, alanlarında parmakla gösterilen müzisyen ve dansçılar da, böyle bir projeye katkı getirmeyi severek kabullendiler.
Hedef, giderek gelişmekte, büyümektedir... Tüm bu etkinlikleri ve hatta provalarını da, görsel-işitsel olarak kayda alma çalışmaları...
Bir grup insanın gerçekleştirmeye çalıştıkları bu proje, el verilirse hedefine ulaşacak; dahi müzisyen Gomidas, toprağına ve insanına belki de yeniden kavuşturacaktır...
GOMİDAS PLATFORMU
(1) Gusan: Ermeni halk edebiyatında saz şairi, ozan, aşık..
(2) Gomidasyan Badarak: Gomidas Ayini, Gomidas'ın Liturjisi


How did we begin?
On 2010 Sayat Dağlıyan started make a short film about Gomidas Vartabed in Turkey-İstanbul(Inchu/Neden-WHY_finished in 2011). As a result of those efforts, the 5 minutes version of the film subscribed for Films About Conscience and got the 4th place. Afterwards, the shooting process and the output induced another enthusiasm.

On June 10th 2010, co-founders Sayat Dağlıyan and Sona Menteşe with Armenians and Turks established Gomidas Platform for 75th anniversary of Gomidas's death in İstanbul. The objective was to explore Gomidas's life and academic work in the framework of his contribution to Armenian and Anatolian music and share these with general public through various events. Edvin Galipoğlu and Hagop Mamigonyan, are two young, experienced maestros who realized themselves both nationwide and Istanbul Armenian community. Disregarding the sweltering heat, they constituted a choir of 31 male voices, whom were the most exquisite ones among the choirs of the Istanbul churches, and they immediately started rehearsing.
The 'Platform' deemed the name KUSAN‐2010 (*1) suitable after the name of the full chorus with more than 300 member, that the imperishable Gomidas established back in 100 years. After an interval of 50 years, a quadraphonic male choir, KUSAN‐2010, specifically constituted for this project, performed 'The Gomidasyan Badarak' (*2) acappella, as it was performed before.
After ritual at İstanbul Üsküdar St. Garabed Armenian Church, the choir also performed at İstanbul Beyoğlu Yerrortutyun Armenian Church on 11th of November 2010. The recordings of the concert of the choir released from the Kalan Music (Istanbul 2010).

The activities started on 31th of October 2010 and continued till the end of 2011.
All in all, the thing is, this is a project of those dreamers who madly strive to realize it without regarding any corporations, income calculations or any other thing.
There is something as well that we are sure by heart. After years and years, the music prodigy Gomidas will reunite with his land, his Istanbul and his Anatolia...
Respecting his imperishable remembrance with honor and gratitude,
GOMIDAS PLATFORM
(*1) Kusan: Bard in the Armenian Folk Literature, poet.
(*2)Gomidasyan Badarak: Gomidasian Liturgy.
https://www.facebook.com/profile.php?...

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...