Upload

Loading...

WARSAW 24H timelapse

405,141

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jan 28, 2014

http://maciejmargas.pl
http://facebook.com/to022
kontakt@maciejmargas.pl
505 716 689

Warsaw 24H
Zdjęcia: Maciej Margas
Muzyka: Piotr Hummel

Efekt końcowy projektu timelapse, który rozpocząłem w listopadzie 2012. Chciałem pokazać Warszawę jakiej nie widać na co dzień, z wysokich punktów, majestatyczną i piękną. Taką jaką kocham.

W czasie realizacji udało mi się niejednokrotnie odwiedzić dachy wieżowców takich jak Cosmopolitan, Złota 44, Marriott, Millenium Plaza, Rondo 1, a także wieżę Parafii Św. Augustyna. Oraz kilka innych miejsc. Dziękuję wszystkim osobom, które mi w tym bezinteresownie i z chęcią pomogły. A także tym, z których pomocy nie udało mi się skorzystać.

Dziękuję także Sebastianowi Nibiszowi, który udostępnił mi do pracy swój program do obróbki zdjęć HDR, SNS HDR Pro - http://www.sns-hdr.com/. Wyrazy uznania, polecam.

// edit: Film zostaje przedstawiany w sieci jako 'timelapse HDR', a wcale nie jest to prawda :) To że dostałem ten program nie oznacza że zawsze go używałem...

Dziękuję też wszystkim którzy byli dla mnie wsparciem, towarzyszyli mi i pomagali w zdjęciach. Wiecie że mówię o was. Gdyby nie wy umarłbym z nudów ;)

Enjoy!

PS. Koszulki z moimi zdjęciami:
http://koszulkowo.com/warszawa-1-p239...
PPS. Fotoobrazy/fototapety:
http://maciejmargas.pl/wydruki.html

//

WARSAW 24H is the final effect of the timelapse project I started in November 2012. I wanted to show Warsaw as it can be seen from its highest skyscrapers - as a majestic, beautiful city - not the one we get used to every day. I wanted to show Warsaw the way I love it.

During the production I was able to visit rooftops of buildings such as Cosmopolitan, Złota 44, Marriott, Millenium Plaza, Rondo 1, and the tower of the st. Augustine's Church. And also some other places. I would like to thank all the people who were willing to help me, even though in some cases I didn't manage to use what they kindly offered.

I would also like to thank Sebastian Nibisz who allowed me to use his program for post-processing HDR photos - SNS HDR PRO, http://www.sns-hdr.com/. I strongly recommend his work.

// edit: The movie is shown on the internet as the 'HDR timelapse' which is not true :) The fact I could use the program for my work doesn't mean i always did it...

And last but not least, my gratitude goes to all those on whom I could rely on during the shooting. You were my company and contributors. If it hadn't been for you, I would have died of boredom ;)

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up Next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...