YouTube home #ProudToBe

Loading...

Cihan Deniz Hüsnü Ablay SEHIT NAMIRIN BIJI DTP

6,416 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 24, 2008

AMED: Diyarbakır'dan Ankara'ya giderken, Antep'e 25 kilometre kala dün meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren Cihan Deniz ve Hüsnü Ablay, onbinlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi. Deniz ve Albay yan yana defnedilirken, mezarlarına karanfiller atıldı
Sabah saatlerinde Bayramoğlu Camii'nde alınan cenaze, DTP İl binasının önünde karşılandıktan sonra kortej halinde Yeniköy Mezarlığı'na doğru yola çıktı. Onbinlerce kişinin katıldığı yürüyüşün ön kortejinde askeri nizam şeklinde yürüyen gençler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posterleri ve Demokratik Konfederalizm bayraklarını açtı. Ayrıca önde kadın ve gençlerin siyahlara bürünmesi dikkat çekerken, yürüyüş güzergahı boyunca sık sık "Ey şehîd heyfa te li erdê namîne", "Öcalan", "Şehîd namirin", "PKK halktır halk burada", "Amed onuruna sahip çık", "Güneşin yoldaşı ölümsüzdür", "Bijî serok Apo" şeklinde sloganlar atıldı. Ayrıca "Em we jibîr nakin", "Duh Avreş, îro jî Hüsnü, Cîhan, rêheval jibîr nabin" yazılı pankartlarının yanısıra Deniz ve Ablay'ın fotoğrafları ile Öcalan'ın posterleri taşındı.

Cenaze konvoyunun geçtiği güzergahta, vatandaşların balkonlara çıkarak, zılgıtlar ve alkış çalması ise dikkat çekti. Onbinlerce kişi Ablay ve Deniz'i toprağa verdi. Cenaze törenine DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, Ahmet Türk ve diğer DTP'li vekiller, PM üyeleri, sivil toplum örgüt temsilcileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve diğer belediye başkanları, yakınları, bölge illerinden katılımlar oldu. Onbinlerce kişinin katıldığı cenaze törenine bölge illerinden de çok sayıda kişi katıldı. Hüsnü Ablay ve Cihan Deniz yan yana defnedildi. Duaların okunmasının ardından mezarlara karanfiller atıldı. Cenaze töreni devam ediyor.

EMİNE AYNA: ANILARINI MÜCADELEMİZDE YAŞATACAĞIZ

Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verilen Kürt siyasetçiler Cihan Deniz ve Hüsnü Ablay'ın mezarlarına DTP'li vekiller karanfil bıraktı. Bu sırada binlerce kişi Ey Ragip marşını okudu. Marşın okunmasının ardından Deniz ve Ablayın mücadele arkadaşları adına yapılan konuşmada, "Kürdistan halkı onurlu mücadelesinde iki yoldaşını kaybetmiştir. Kürdistan özgürlük mücadelesi şehitleri ölümsüzdür. Bu çok haksız ve zamansız bir kaza sonucunda arkadaşlarımızı yitirdik. Onların acısı sözlerle ifade edilemez. Biz Ablay'ın ve Deniz'in şahsında Kürt halkının özgürlük mücadelesinin onların duygusu, coşkusu ve heycanlarıyla yürüteceğimize bir kez daha söz veriyoruz" denildi.

Daha sonra konuşma yapan DTP Eşbaşkanı Emine Ayna'da şunları söyledi: "Her iki değerli yoldaşımız Kürt halkının özgürlük mücadelesi yolunda çalışma yürütürken, bir kaza sonucu hayatlarını kaybettiler. Her ikisi de eski yoldaşlarımızın dediği gibi, 'Halkımıza borçuluyuz' diyerek, borçlarını ödemek için Kürt halkının özgürlük mücadelesini yürütüyorlardı. Bu kadar büyük hayalleri iddealeri olan devrimciler, Ablay ve Deniz gibi devrimciler kolay yetişmez. Ama bizim yaşamı ucuzlatmamız gerekiyor. Devrimciler kolay yetişmiyor, tedbirlerimizi almalıyız. Yeni yaşamı örmeye çalışırken, tedbirlerimizi almalıyız. Onların mücadelesi yolumuzu aydınlatacaktır. Onlar da son sözünü söylemedi bizde son sözümüzü söylemiyoruz. Söyleyecek ve yapacak çok şeyimiz var. Anılarını mücadelemizde yaşatacağız."

Konuşmaların ardından cenaze töreni sona erdi. Deniz ve Ablay'ın taziyeleri Koşuyolu Parkı'nda kabul edilecek. Kalabalık grup Koşuyolu Parkı'na doğru yola çıktı

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...