Upload

Loading icon Loading...

This video is unavailable.

(1938) Profesor Wilczur 1/9

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to like WStarymPolskimKinie's channel's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to dislike WStarymPolskimKinie's channel's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to add WStarymPolskimKinie's channel's video to your playlist.

Uploaded on May 26, 2010

PROFESOR WILCZUR * Film fabularny * Produkcja: Polska * Rok produkcji: 1938 * Premiera: 1938. 10. 18 * Dane techniczne: 2600 m. 88 min.

Po tragicznych przejściach, wywołanych utratą pamięci, profesor Wilczur wraca do swej dawnej pracy w klinice. Jednak ten powrót człowieka, wykreślonego już z listy żyjących, nie wszystkim dogadza. Intrygi jego dotychczasowego zastępcy, doktora Dobranieckiego, doprowadzają Wilczura do takiego rozgroczynienia, iż decyduje się on, tym razem już świadomie, opuścić stolicę i zamieszkać z powrotem na głuchej prowincji. W tym czasie udaje się tam córka profesora Wilczura, Marysia, zmuszona do tego natarczywą adoracją słynnego tenora, o którego do szaleństwa zazdrosny jest jej mąż. Mąż śpieszy za nią i chce odebrać jej dziecko. Marysia, doprowadzona do rozpaczy, decyduje się skorzystać z pomocy śpiewaka, gdy ten, śpiesząc do niej, pada ofiarą wypadku samochodowego. Wilczura ratuje go, przeprowadzając cudotwórczą operację, ale kosztem własnego zdrowia. Nad ciężko chorym ojcem czuwa zrozpaczona Marysia, gdy niespodziewanie przybywa żona doktora Dobranieckiego, błagając o ratowanie jej męża, chorego na raka. Marysia kategorycznie odmawia pomocy, ale Wilczur wymyka się do swego chorego wroga i nadludzkim wysiłkiem przeprowadza operację, którą jednak przypłaca życiem.
Ekipa * Reżyseria: Michał Waszyński * Scenariusz: Anatol Stern * Zdjęcia: Zbigniew Gniazdowski (plenery), Albert Wywerka (atelier) * Scenografia: Jacek Rotmil * Muzyka: Feliks Rybicki * Wykonanie muzyki: Janusz Popławski (śpiew) * Dźwięk: Józef Bartczak * Charakteryzacja: Jan Dobracki * Kierownictwo produkcji: Andrzej Łomakowski * Kierownictwo zdjęć: Aleksander Suchcicki * Kierownictwo: Stanisław Szebego * Produkcja: Warszawskie Towarzystwo Filmowe * Atelier: Falanga * Laboratorium: Falanga * Obsada aktorska: Kazimierz Junosza-Stępowski (Wilczur Rafał), Elżbieta Barszczewska (Marysia Wilczurówna), Witold Zacharewicz (Leszek, mąż Marysi), Jacek Woszczerowicz (Jemioł), Józef Węgrzyn (doktor Dobraniecki), Dobiesław Damięcki (śpiewak Juliusz Dembicz), Józef Śliwicki (prezes), Pelagia Relewicz-Ziembińska (Dobraniecka), Tekla Trapszo (matka lekarza w Radoliszkach), Włodzimierz Łoziński (Wasyl), Zbigniew Ziembiński (lekarz), Tadeusz Frenkiel (doktor Pawlicki), Mieczysława Ćwiklińska (Szkopkowa), Aleksander Bardini (lekarz; nie występuje w czołówce), Stefania Betcherowa (nie występuje w czołówce), Helena Buczyńska (gospodyni w domu Wilczura; nie występuje w czołówce), Zula Buczyńska (nie występuje w czołówce), Aleksander Buczyński (nie występuje w czołówce), Saturnin Butkiewicz (wieśniak; nie występuje w czołówce), Elżbieta Dziewońska (nie występuje w czołówce), Stanisław Grolicki (Prokop; nie występuje w czołówce), Wanda Jakubińska (matka chorego chłopca; nie występuje w czołówce), Janusz Jaroń (lekarz w klinice na korytarzu; nie występuje w czołówce), Janina Krzymuska (żona robotnika; nie występuje w czołówce), Henryk Małkowski (lekarz; nie występuje w czołówce), Henryk Modrzewski (impresario Dembicza; nie występuje w czołówce), Paweł Owerłło (minister Dolant; nie występuje w czołówce), Ewa Stokowska (nie występuje w czołówce), Jerzy Sulima-Jaszczołt (nie występuje w czołówce), Mieczysław Winkler (służący w domu Wilczura; nie występuje w czołówce), Helena Zarembina (Michalesia; nie występuje w czołówce)

Pierwowzory * Pierwowzór: PROFESOR WILCZUR o Gatunek: Powieść o Autor pierwowzoru: Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Ratings have been disabled for this video.
Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.

Loading icon Loading...

Loading...
Working...
to add this to Watch Later

Add to