Loading...

Shkencëtarët: Njerëzit zhduken më 2100?!

131,231 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 28, 2012

Si pasojë e dëmeve që shkakton njeriu mjedisi deri në fund të këtij shekulli do të arrijë në pikën pa kthim. Biosfera e Tokës i afrohet periudhës së tranzicionit nga një sezon në tjetrin, kjo është teza kryesore e mbetjes së tokës pa njerëz deri në vitin 2100 të cilën e transmeton rezista serioze 'Nature'. 22 studiues nga 15 organizata të ndryshme shkencore ndërkombëtare, paralajmërojnë ndryshimet e shpejta klimaterike dhe humbjen e biodiversitetit. Sipas studimit,të cilin e transmeton agjencia Telegraf së shpejt do të zhduket pothuajse gjysma e ndryshimeve klimaterike që kemi sot. Ajo do të zëvendësohet me ndryshime të reja të cilat asnjë organizëm i gjallë kurrë nuk i ka përjetuar ose shijuar. Ky ndryshim do të ndodhë shumë shpejt, duke e bërë të pamundur përshtatjen e specieve dhe të ekosistemeve. Kjo nuk është ngjarja e parë kataklizmike e Tokës. Tashmë, në fakt, dihet se kanë ndodhur shtatë prej këtyre ndryshimeve: me Shpërthimi e Kambrianit 540 milionë vjet më parë, me pesë zhdukjet masive që shkatërruan rreth 90 për qind të jetës në Tokë dhe me kalimin në Epokën e Akullnajave para 12 mijë viteve. Pra, ndryshimet që e presin Tokën janë të ngjashme me ato çfarë kanë ndodhur më herët, thuhet në studimin që përcjell rezista 'Nature'. Reduktimi i sharrënajave korale si dhe fakti se Sahara para 5500 vitesh ishte fushë pjellore, janë dëshmi për këtë. Shpëtimi i vetëm që mbetet është ndryshimi i zakoneve dhe mënyra e jetesës. 22 shkencëtarët që e kanë bërë këtë studim paralajmërojnë qeveritë që të marrin hapat e nevojshëm si masa parandalimi për shfaqjen e fatkeqësive. Alsat-M

Comments are disabled for this video.
Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...