Loading...

Neuroestetyka muzyki | Zapowiedź kursu na CopernicusCollege.pl

1,150 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 20, 2018

Link do kursu: https://www.copernicuscollege.pl/kurs...

Czym jest muzyka? W jaki sposób doświadczamy jej i jak ją tworzymy? Co na temat muzyki mówią nam psychologia, neurobiologia i kognitywistyka?

Kurs stanowi wprowadzenie do neuroestetyki muzyki, czyli dziedziny badań nad muzyką, prowadzonych z perspektywy psychologii i neuronauki. W trakcie kursu omówimy, jak przebiega percepcja i przetwarzanie poznawcze muzyki, czym jest wyobraźnia muzyczna, jak muzyka wiąże się z ucieleśnieniem umysłu oraz plastycznością mózgu. Zapoznamy się także z tematyką preferencji muzycznych, przetwarzania emocjonalnego muzyki oraz teoriami dotyczącymi rozwoju muzycznego człowieka i znaczenia muzyki dla ewolucji Homo sapiens.

Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach grantu 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

O prowadzącym
Jakub Ryszard Matyja zajmuje się zagadnieniami naukowymi na styku filozofii, kognitywistyki i muzykologii, w szczególności ucieleśnionym poznaniem muzycznym oraz wyobraźnią muzyczną. Magisterium obronił na Uniwersytecie w Edynburgu w Wielkiej Brytanii, obecnie przygotowuje doktorat w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Autor wielu artykułów naukowych, opublikowanych w czasopismach takich jak Psychomusicology, Philosophical Psychology, Frontiers in Psychology, Constructivist Foundations, Frontiers in Human Neuroscience. Laureat Nagrody Prezesa PAN za wybitne osiągnięcia naukowe, główny wykonawca grantu NCN „Embodied Music Cognition” oraz wykonawca projektu NCN „Cognitive Science in Search of Unity”. Prowadzi zajęcia z zakresu psychologii i kognitywistyki muzyki oraz psychologii wyobraźni na Uniwersytecie SWPS.

Zajęcia
Muzyka i wielkie pytania
Percepcja muzyki: zagadnienia ogólne
Percepcja muzyki: zagadnienia szczegółowe
Ucieleśnione poznanie muzyczne
Neuroestetyczne teorie muzyki
Neuroplastyczność, halucynacje, wyobrażenia muzyczne
Preferencje muzyczne
Rozwój muzyczny i badania nad zdolnościami muzycznymi
Emocje muzyczne
Pytania otwarte i podsumowanie kursu

Loading...

Advertisement

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...