Loading...

JETA NË KOSOVË SHFAQ DOKUMENTARIN PËR MASAKRAT NË FSHATRAT E PEJËS

5,375 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 26, 2015

Ky dokumentar i gjatë zbulon se cilët ishin komandantët përgjegjës për disa nga sulmet më brutale në fshatrat e Pejës gjatë luftës së vitit 1999.

Dokumentari jep emrat e oficerëve që urdhëruan sulmet mbi fshatrat në zonën rreth qytetit të Pejës gjatë vitit 1999 dhe ata që ishin të përfshirë në zhvendosjen e trupave të viktimave në varre masive në qendrën policore në Batajnicë pranë Beogradit në Serbi.

Gjashtëmbëdhjetë vjet pasi kryen krimet, ata jetojnë të qetë në kryeqytetin e Serbisë dhe pavarësisht provave që ekzistojnë, ata nuk janë ndjekur penalisht.Sonte do të ndiqni dëshmi shqetësuese që nuk i keni parë me parë.

Gjithashtu, pas dokumentarit do të ndiqni debatin për krimet e luftës në Kosovë ku të ftuar të Jeta Xharrës janë:Jonathan Rattel, zëvendësshef i Prokurorisë Speciale Sevdje Morina, zëvendësprokurore e shtetit Kreshnik Gashi, “Drejtësia në Kosovë”Bekim Blakaj, drejtor i Fondit për të Drejtën Humanitare Fred Abrahams, këshilltar special i “Human Rights Watch” Marija Ristiq, autore e filmit dokumentar për krime të luftësEmisioni transmetohet në RTK në ora 20:20 dhe repriza jepet të premten në mesditë.

Loading...

Advertisement
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...