Loading...

Adalet Bakanlığından çocuk istismarı açıklaması "Ayrıntılı kayıt tutmuyoruz"

2,242 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 16, 2019

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, TBMM Başkanlığına Adalet Bakanlığı’nın cevaplaması için 2010- 2019 yılları arasında istismara, tacize veya tecavüze uğrayan çocuk sayısını sordu. Adalet Bakanlığı’nın verdiği cevap şok etkisi yarattı. Bakanlık “ayrıntılı kayıt tutmuyoruz” dedi.

Türkiye’de ki çocuk istismarlarıyla ilgili Adalet Bakanlığı’na Ekim ayında bir soru önergesi verdiklerini ifade eden Antmen, “Soru önergesinde 2010- 2019 yılları arasında istismara, tacize veya tecavüze maruz kalan 18 yaşında ki kişilerin, çocukların sayısını ve cinsiyete göre dağılımını sorduk. Bunları bilmemiz gerekiyor ki, önlem alabilelim, toplumda eğitimin geliştirilmesini sağlayabilelim. Ancak Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi(UYAP) verilerinin tamamının Adalet Bakanlığı’nda olması gerekirken bu istatistikleri tutmadıklarını ifade ettiler. Açılan davaların neden açıldığı, savcılık iddianamesi ve mahkeme kayıtları elektronik ortamda mevcut bu konuda bize bilgi verilmedi. Kayıt tutulmaması kabul edilebilecek bir şey değil ancak bundan daha önemli bir konu var; Sağlık Bakanlığı’na ve Aile Bakanlığı’na 18 yaş altında kaç çocuğun doğum yaptığını sorduk. Hukuken 18 yaşın altında ki herkes çocuktur. Bu sorumuza Sağlık Bakanlığı da, Aile Bakanlığı da cevap vermedi” dedi.


“SON 16 YILDA 460 BİN ÇOCUK ANNE”

Çocuk anneler hakkında ellerinde ki verileri açıklayan Antmen, “Bizim elimizde ki istatistiki bilgilere göre maalesef son 16 yılda 460 bin çocuk anne oldu. Kendisi daha çocukken, oyun oynama yaşındayken bir bebeğin sorumluluğunu taşıyacak şekilde anne oldular. Hakim kararıyla evlenen çocukların tamamı, sözde evliliklerle cinsel istismara uğruyor. Türkiye çocuk istismarında dünyada 3’üncü sıraya geldi, çocuklarımızın geleceği, toplumumuzun geleceği için bir Çocuk Bakanlığı kuralım dedik. Maalesef bu talebimizde de bir gelişme olmadı. Sağlık Bakanlığı’na ve Aile Bakanlığı’na soruyoruz. Kaç tane çocuk anne var? Cevap yok” ifadelerini kullandı.


“BU KONUNUN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

TÜİK’in daha önce bu verileri açıkladığını ifade eden Antmen, “Bu rakamlar Adalet Bakanlığı’nda yok diyorlar ama daha önce TÜİK bu verileri yayınlıyordu. Bireysel olarak hem Bilgi Edinme Kanunu’na göre soruyoruz hem de Bakanlıklar Soru Önergesiyle soruyoruz. Bunlara ya cevap vermiyorlar ya da kaçamak cevaplar veriyorlar. İstatistiki bilgileri Adalet Bakanlığı’ndan inceleyeceğiz, TÜİK’ten isteyeceğiz, CİMER’den isteyeceğiz. Bu konuyu aydınlatmamız gerekiyor. Bu konuyu her gün STK’larla paylaşmamız gerekiyor. Türkiye’de ekonomini kötü gidişi, eğitimin bitmiş halde olması, adalete güvenin kalmaması artık AKP iktidarının sonunun gelmesiyle CHP ve demokrasiye inanan tüm siyasi partilerle bunların düzeltilmesi için çalışmaların yapılması gerekiyor” dedi

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...