Loading...

Teatr staropolski. Re:Konstrukcje | Widowiska liturgiczne

283 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jan 27, 2020

Pierwszy z cyklu dziewięciu wykładów doktora Patryka Kenckiego poświęconych poszczególnym nurtom składającym się na staropolską teatrosferę.

Wykład dotyczący "Widowisk liturgicznych" odbył się 23 stycznia 2020 roku w Instytucie Teatralnym.
_____
Comiesięczne spotkania w ramach cyklu "Teatr staropolski. Re:Konstrukcje" są okazją do przyjrzenia się widowiskom organizowanym w Polsce od czasów piastowskich do powstania sceny narodowej w 1765 roku. Omawiamy zjawiska teatralne ukształtowane przez różne ośrodki władzy (Kościół, dwór, szkoła), powstałe w wyniku ich współpracy bądź też w opozycji do nich.

Wykłady to także próba prześledzenia przemian estetycznych w staropolskiej sferze widowiskowej, biorąc pod uwagę i społeczne środowisko zjawisk, i czas ich funkcjonowania. Przyglądamy się importowaniu obcych osiągnięć kulturowych, dzięki czemu łatwiej szukać odpowiedzi na pytania o specyfikę rodzimych widowisk. Ważnym zadaniem projektu jest bowiem próba określenia, jak prezentuje się (staro)polskie "ciało widowiskowe".

Ostatnim z omawianych zjawisk teatralnych będzie ukształtowany w czasach stanisławowskich polski teatr zawodowy, w którym w różnym stopniu stopiły się tradycje scen staropolskich. Ważny kontekst dla omawianych zjawisk stanowić będą późniejsze nawiązania do dorobku scen Pierwszej Rzeczypospolitej.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...