Loading...

Yüksel Özkasap - Ayrı Düşünce Anladım (Anam)

863,047 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Oct 28, 2007

http://www.facebook.com/pages/Y%C3%BC...

YÜKSEL ÖZKASAP
28/12/1952 Malatya

MALATYA'nın yerlisi bir ailenin kızıyım. İlk okulu kısmen Malatya'da, kısmen de İstanbul'da okudum.Daha sonra Malatya Ticaret lisesinde üç yıl, Muş lisesinde bir, iki yıl da Ankara Yenimahalle Kız lisesinde okuyarak eğitimimi tamamladım.

Müziğe İstanbul da mandolin çalarak başladım. Ortabirinci sınıfta iken altı ay kadar batı tarzı keman dersi aldım. Lise yıllarımda ise edebiyata karşı aşırı bir tutkum vardı. CAHİT SITKI TARANCI, FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL en beğendiğim şairlerimizdendi. Lise bitiminde Almanya daki kuzenimin yanına gittim. Gidişim kısa süreli idi ama oraya yerleşir olduk. Gittiğimin üçüncü ayında ALİ EKBER ÇİÇEK hocamız Almanya ya konsere gelmişti. Bende kendilerini izleyip konser sonrası kulise hocayı görmeye gitmiştim. Bana İstanbul'a gel sana plak yapalım dediğinde konuyu Köln'de exportluk yapmakta olan YILMAZ ASÖCAL'a açtık.ARIOLA stüdyosunda ilk üç plağımı okudum. Hocamda bu plaklarda divan bağlaması ve sesiyle eşlik ettiler bana. Böylece ilk 45'liğim GÜLOM altı ayda 150.000 sattı. Dört yıl RADYO eğitimi, daha sonraları Prf.CEMİL DEMİRSİPAHİ'den uzun yıllar müzik dersleri aldım.

Kırk yıllık sanat hayatımda 1'i CANNES MÜZİK FESTİVALİ nden olmak üzere 12 ALTIN PLAK, Köln Festivalinden ÖZEL SANAT nışanı, PLATİN TAÇ ve bir çok ödüller ve plaketler...Unkapanında plak firması açmış ilk sanatçıyım. 70'li ve 80'li yıllarda TÜRKÜOLA bünyesinde en büyük sanatçılara yapımlar yaptım. Halen müzik çalışmalarımın yanı sıra Prodüktör olarak çalışmaktayım. Yine özel bir kanal da cuma akşamları proğram yapmaktayım.
YÜKSEL ÖZKASAP


Editörden:
Çocukluğumun daha ilk yıllarında evimizde bulunan onca 45'likler içinde en çok Yüksel ÖZKASAP'ın plaklarını dinlemekten zevk alıyordum. O yaşımda bile kulağım bu sesi sıra dışı, kendine özgü kimseye benzemeyen karakteristik bir ses olarak algılayabilmişti. Okuma yazmayı henüz bilmediğimden plaklardaki ismini okuyamıyordum ama üzerinde iki bağlama resmi olan kocaman TÜRKOFON yazılı yapımcı ismine gözüm aşina idi. Hatta o dönemler bu firmadan çıkmış olan her plağın Yüksel ÖZKASAP'a ait olduğunu zannederdim. Bu konuyla ilgili unutamadığım bir anımda vardır. O yıllarda bir komşumuzun evine plaklarına bakmaya gittiğimde içlerinde ne kadar TÜRKOFON yazılı plak varsa aldım eve geldim. BEYAZ ATLI'yı ilk böyle dinlemiştim.

Sonraki yıllarda evimize gelen kasetleriyle, daha sonraları ise çıkan her albümünü kasetçi ve plakçıların vitrinlerinde görüp alıyordum. "Gülom, Beyaz Atlı, İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım, Su Ver Leylam, Ankara Rüzgarı, Ayrılık" gibi bir çok eseri Almanya ve Türkiye'de milyonlar ilk onun sesinden dinlediler ve sevdiler. İlk plağı "GÜLOM" 150 bin adet satarken, 1970 yılında ise "BEYAZ ATLI" 45'liği Türkiye'de 1 Milyon sınırı zorlayan beş plak arasında yerini almıştı. 1966 da STEREO, 1985' de DIGITAL kayıtlarda ilk onun yapıtlarında gerçekleşti. Yine 60'lı yılların sonlarında KÖLN'ün en büyük Radyo Tv. senfonik orkestralarından WDR. eşliğinde plaklar okudu.

Bu günlere kadar, müziğe ara verdiği 1990-97 dönemleri de dahil ben ve benim gibi binlerce seveni onu bırakmadılar, milyonlar ise unutmadılar... O bir Efsane...

ADNAN TURAN / adnanturan61@hotmail.com
Biyografi/Fotoğraf : www.yukselozkasap.net.tc

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...