Loading...

„Archetyp zbawiciela" - Zenon Waldemar Dudek - 1/11

4,504 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 28, 2009

Wykład odbył się 21.12.2009 w ramach cyklu „Psychologia Fatum" w Laboratorium Dramatu. http://www.eneteia.pl
Psychologia Junga i związana z nią psychologia kultury w obrazie zbawcy dostrzegają zapisaną w kulturze i religii uniwersalną potrzebę odnowienia życia ludzkiego, tak w wymiarze jednostkowym, jak i zbiorowym. Powszechność występowania symboli odnowienia życia oraz siła ich oddziaływania (numinalność) świadczą o tym, że ich źródłem jest archetyp, jakiś pierwotny, nieusuwalny wzorzec zakodowany w ludzkiej psyche. Odnowa, odrodzenie, zbawienie według przekazów mitycznych dokonuje się w czasie realnym, historycznym, jak też w czasie wiecznym, u końca historii.

W kulturowych wyobrażeniach zbawcy zawarte są symbole ofiary, transformacji i integracji. Bez ofiary nie ma przemiany osobowości, bez przemiany nie ma nowego scalenia. W płaszczyźnie ciała zbawca przynosi uzdrowienie lub odrodzenie ciała, w płaszczyźnie duchowej zbawienie duszy, nowe życia w obecności Boga czy w stanie boskiej świadomości, w płaszczyźnie społecznej pojednanie, miłość, nadzieję i pokój. Zbawca odsłania tajemnicę zbawienia zwykle dla nielicznych, wybranych. Tradycja judeochrześcijańska zbudowana jest na archetypie zbawcy tajemniczej symbolice religijnego herosa, który przynosi odrodzenie, transformację i zbawienie, czyli nową pełnię życia. Dla chrześcijan zbawicielem jest Jezus Chrystus, Syn Boży i syn Maryi, dla Żydów Mesjasz, który dopiero przyjdzie.

Żyjemy w czasach przełomu, kiedy rośnie pragnienie spotkania zbawiciela. Zachód przeżywa kryzys mitu zbawcy w obszarze tradycji chrześcijańskiej, na jej obrzeżach, jak też w całej tradycji świeckiej i politycznej. Świadczy to o rozszczepieniu archetypu. Obraz Chrystusa w minionych wiekach budził nadzieję na szczęśliwe życie tu i w przyszłym życiu, dziś wielu wierzy bardziej w guru ze Wschodu, zbawiających oddechem i mantrą, fascynuje się kosmitami jako wybawcami z globalnej katastrofy. Nadzieje na zbawienie lokowane są w politycznych i naukowych fantazjach czcimy świeckie religie marksistowskie, ekologiczne, liberalne, medyczne, fundamentalistyczne

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...