Loading...

Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy

3,544 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Uploaded on Sep 12, 2011

"Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy"

to średniometrażowy film dokumentalny z fabularyzowanymi inscenizacjami historycznymi zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento dzięki dofinansowaniu przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich na Pomorzu z czasów II wojny światowej, która rozgrywa się w trzech aktach. Akt pierwszy to rekonstrukcja tragicznych wydarzeń w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji na Pomorzu i w lasach Piaśnicy. Drugi to pełna tajemnic, niedomówień manipulacji historia pamięci o piaśnickiej zbrodni w czasach komunizmu. Natomiast akt trzeci o zajmująca opowieść o tych, którzy mimo problemów i obojętności otoczenia starają się przywrócić tym wydarzeniom prawdziwy wymiar historyczny, a ofiarom oraz ich rodzinom pozwolić na godne uczczenie pamięci tych, którzy kiedyś zniknęli z ich życia, pozostawiając do dziś trwające cierpienie.

Film jest nie tylko opowieścią historyczną, to uniwersalny moralitet o potrzebie wspierania pamięci narodowej i osobistej, na której współcześni Polacy budują swoją tożsamość i przyszłość.

Zdjęcia dokumentalne realizowane były w Wejherowie i okolicy. Sceny fabularyzowane z udziałem kilkudziesięciu aktorów i statystów, członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej "Mława", Grupy Rekonstrukcji Historycznych "17. INFRATERIE DIVISION" oraz Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barw "PERKUN" nagrywano w Mławie, Nowym Targu i Oświęcimiu.

Film jest wspólnym dziełem Mirosława Krzyszkowskiego, Dariusza Walusiaka i Bogdana Wasztyla. Twórcy ci mają w swoim dorobku realizacje o tematyce religijnej, historycznej i społecznej. Taka szeroka panorama ich zainteresowań sprawia, że uniwersalistyczny przekaz dzieła może nabrać szczególnego, artystycznego charakteru.

Loading...

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...