Loading...

Grupi i Bences: Rrofsh sa Mosha e Kesaj Toke/Song for Enver

415,267 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Oct 31, 2008

(With English subtitles by Kejda - http://www.kejda.net)

An absolutely ridiculous song, featuring sycophancy of unimaginable proportion toward an aging Enver Hoxha. The Albanian communist dictator had folk songs written to glorify him every year,--songs which would then be performed mainly during his birthday party, which was a day of public national celebration.

English Subtitles are provided throughout the song. This one is a true gem, definitely worth seeing. We see Enver crying like a sucker, probably scared of dying.

Lyrics in Albanian:

Dëgjo, Argjiro shqiponja
këngën, që të sjell gjitonia
çtë ka lezet lëm i këngës
për birin e shtrenjt të zemrës
Moj nëna gjirokastrite
gjiri yt me qumësht drite
dhe mbi gjithë djepet që rrite
çt'i jepje shqipes e dite
lum si ne!
Mbas çdo bore në furtunë
ball i malit zbardh më shumë
në çdo thinj të mençurisë
beharët e Shqipërisë
Mes çdo dallge e rrebeshi
sa udhëheqës, aq ushtarë
historia siç të deshi
Komandant dhe Komisar
Shqipërisë, fjale jote
kushtrim dhe flamur epoke
iu bë dritë siç ëndërronte
rrofsh sa moshë e kësaj toke!
Shkon urimi gojë me gojë
shëndet trimit, Enver Hoxhës
se të vërtetës së kohës
i dhe krahët e shqiponjës
Shqipëria, nënë e gjirit
të uron, bir: Jetë të gjatë!
dhe kur thotë: Dita një mijë!
nënës prapë i duket pak!
O majë e malit me borë
që sqas re në sinorë
emri yt gëzim lirie
lule në çdo buzë fëmije
Rrofsh Enver!
Nga Saranda në Tropojë
shkon urimi gojë me gojë
kush ndrit udhën siç do nëna
sa vetë kombit i rreh zemra

Translated by Kejda (http://www.kejda.net)

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...