Loading...

Konferencja prasowa dot. wprowadzenia karate tradycyjnego na Olimpiadę (21.11.2012, Warszawa)

2,515 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 21, 2012

W imieniu Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego
oraz Polskiego Związku Karate Tradycyjnego
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
NA OGÓLNOŚWIATOWĄ KONFERENCJĘ PRASOWĄ
21 LISTOPADA 2012 R. (ŚRODA), GODZ. 12:00
w Hotelu InterContinental w Warszawie (ul. Emilii Plater 49)

Spotkanie poświęcone będzie kontrowersyjnej sprawie prowadzenia karate tradycyjnego
do grona dyscyplin olimpijskich, wokół której od lat toczy się spór pomiędzy władzami
Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego a Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele władz Międzynarodowej (ITKF) i Europejskiej Federacji Karate Tradycyjnego (ETKF) oraz reprezentanci środowisk karate i karate tradycyjnego z czterech kontynentów: Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Afryki:
- Richard Jorgensen (Kanada) -- Prezydent ITKF
- Vladimir Jorga (Serbia) -- Prezydent ETKF, przedstawiciel Europy z ramienia ITKF
- Włodzimierz Kwieciński (Polska) -- Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, jednocześnie Wiceprezydent ITKF i ETKF
- Ibrahim El Marhomy (Egipt) -- Prezydent Egipskiej Federacji Karate Tradycyjnego oraz Afrykańskiej Konfederacji Karate Tradycyjnego, przedstawiciele Afryki z ramienia ITKF
- Fernando Obregon (Meksyk) -- Prezydent Panamerykańskiej Federacji Karate Tradycyjnego, przedstawiciel Ameryki Północnej i Południowej z ramienia ITKF
Gość specjalny: Imtiaz Abdulla (Republika Południowej Afryki) -- były Wiceprezydent Światowej Federacji Karate (World Karate Federation -- WKF), przedstawiciel WKF we Wspólnym Komitecie Roboczym ITKF / WKF (Joint Working Committee ITKF/WKF) zatwierdzonym przez MKOl, który opracował wytyczne dla zjednoczenia karate w dokumencie Unification Constitution, który to dokument został zignorowany przez MKOl.

Poparcie dla działań ITKF wyraził były Prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa, który wystosował w tej sprawie oficjalny list do Prezydenta MKOl-u Jacquesa Rogge'a. Swoje poparcie obiecała również Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha. Szczegóły zostaną przekazane na konferencji.
Decyzja w sprawie uznania karate przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapadła podczas 101. sesji MKOl-u, która odbyła się w Monte Carlo w 1993 roku. Ustalono wówczas, że w karate funkcjonują dwie odrębne dyscypliny, tzn. karate ogólne i karate tradycyjne i zdecydowano o utworzeniu jednej wspólnej organizacji dla dwóch istniejących na świecie grup karate. Nowa organizacja -- World Karate Federation (WKF) miała powstać z połączenia dwóch organizacji WUKO (World Union of Karate Organizations) i ITKF (International Traditional Karate Federation). Połączenie tych grup stanowiło niezbędny warunek dla uzyskania uznania przez MKOl. Podczas 101. sesji zdefiniowano również obie dyscypliny: „Karate: wszystkie aktywności sportowe zarządzane przez WKF; wszelkie aktywności w ramach WKF, które uprzednio były nadzorowane przez ITKF będą określane mianem karate tradycyjne".

Zarówno ITKF jak i WUKO zaakceptowały rozwiązania prawne opracowane przez MKOl. Obie organizacje wydelegowały też swoje komisje do Wspólnego Komitetu Roboczego - Joint Working Committee, który zajął się opracowaniem szczegółowych przepisów. Ostateczny projekt statutu zatwierdzono i podpisano 15 października 1996 roku. Jedyne co pozostało do ostatecznej unifikacji była ratyfikacja projektu statutu przez obie organizacje. ITKF ratyfikowało go w listopadzie 1996 roku i oczekiwało na ratyfikację ze strony WUKO. Tymczasem w grudniu 1997 roku Prezydent MKOl Juan Antonio Samaranch w przeddzień odejścia ze swojego stanowiska niespodziewanie podjął jednoosobową decyzję o uznaniu WUKO, która zmieniła swoją nazwę na nazwę „Światową Federację Karate" (World Karate Federation).

Warunki określone przez 101. sesję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego -- która jest najwyższym organem MKOl i jej decyzje są ostateczne i nieodwołalne -- nie zostały nigdy wypełnione, a proces zjednoczenia karate i karate tradycyjnego nie został do tej pory zakończony. Obecne władze MKOl-u -- mimo wielokrotnych interwencji ze strony ITKF -- podtrzymują niesprawiedliwą i jednostronnie podjętą decyzję Prezydenta Samarancha.

Karate jest obecnie najbardziej popularnym sportem nieolimpijskim uprawianym chętnie zarówno przez dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Sam Polski Związek Karate Tradycyjnego skupia ponad 200 klubów i ośrodków karate tradycyjnego na terenie całej Polski. W klubach tych zrzeszonych jest ok. 30.000 osób aktywnie ćwiczących. Reprezentanci naszego kraju od wielu lat należą do czołówki światowego karate, zdobywając liczne medale na imprezach rangi mistrzostw Europy i świata. Od 1992 roku polska kadra w karate tradycyjnym zdobyła w sumie 426 medali mistrzostw świata i Europy, z czego aż 147 razy były to medale i tytuły mistrzowskie.

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...