Loading...

Skandali ne Greqi, policet greke masakrojne shqiptarin

230,357 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 15, 2008

GREEK RACISM

Larisa - Nje tjeter rast dhune ne Greqi prej disa elementeve ne gjirin e policise helene.
Lajmi eshte publikuar dje ne mbremje per t'u bere sot lajm kryesor, te pakten tek gazetat lokale te qytetit te Larises ku ka ndodhur ngjarja.
Pasditen e djeshme sekretari i Shoqates se Shqiptareve ne Larisa z, Agim Dodaj ka rene pre e dhunes policore pa asnje shkak.

Sipas denoncimnit te tij, te bere para kamerave te televizioneve greke, atij i ishte bere presion nga nje person anonim i cili e kishte marre ne telefon ne kohen qe ndodhej ne shtepi.
Pasi ka dale ne rruge, Dodaj ka vene re se po ndiqej nga nje makine e dyshimte pa targa.
Duke pare situaten ai ka lajmeruar edhe kryetarin e shoqates se emigranteve z.Engjell Mici dhe me pas kane shkuar ne polici per te denoncuar kete fenomen.
Por atje policet greke pasi e degjuan ne fillim e kane vecuar ne nje dhome tjeter, i kane marre telefonin dhe i kane treguar disa fotografi te dy kusherinjve te tij qe jane shpallur ne kerkim per nje krim te kryer vite me; pare duke i kerkuar te dhena se kur i kishte pare per here te fundit dhe se ku fshihen.

Emigranti shqiptar ka mohuar t'i kete takuar se fundmi duke u shprehur se ka vite pa i pare dhe se nuk jetojne me ne Greqi.
Pergjigjia e tij ka nxehur policet greke, qe sipas denoncimit te Dodaj, menjehere me pas e kane gjuajtur mbi 80 here ne te dy duar me nje; shufer metalike ndersa e kane detyruar t'i fuste duart dhe ne nje ene me uje te ftohte.
Pervec kesaj sic shprehet ai per mediat greke policet kane ushtruar edhe dhune psikologjike duke i thene se nese nuk tregonte do ja sillnin gruan e tij shtazene atje qe te lindte brenda ne qeli.
Ne fund madje policet e detyruan te zhvishej dhe vetem kur ai filloi te qante njeri prej tyre e la te vishej.
Para tij ne qeline e hetimit jane shfaqur edhe dy deshmitare te rreme te cilet deshmuan se e kishin pare pak kohe me pare me dy kusherinjte e tij kriminele.

Kjo skene dhune zgjati me shume se tre ore dhe me pas policet e kane lene te lire emigrantin shqiptar i cili nuk ndjehej mire dhe se bashku me kryetarin e shoqates kane shkuar ne spitalin e qytetit.
Sipas deklarates se mjekut ligjor, personi ka goditje me mjete te forta ne duar dhe ne koke.
Me pergjegjesine e tij Agim Dodaj ka kerkuar te iki nga spitali pavaresiht se mjeket e kane keshilluar te rrije te pakten nje nate.

Pas berjes publike te ngjarjes te paret qe u ndodhen ne krah te emigranti ishin zyrtaret e ambasades shqiptare ne Athine, te cilet kane komunikuar me autoritetet greke dhe kane denoncuar dhunen.

Prej dites se djeshme sipas disa burimeve qeveritare ngjarja eshte bere e njohur tek vete ministri grek i Brendshem Prokopis Pavlopulos I cili sic thuhet ka urdheruar te hapet menjehere nje hetim.
I pyetur nga vete gazetat lokale per denoncimin e z.Dodaj, shefi i pergjithshem i policise se prefektures se Thesalise z.Kostandinos Kasapakis ka deklaruar se eshte ne dijeni te denoncimit qe eshte kryer ne polici dhe ne prokurori.
"Jam I vendosur qe kjo ceshtje te zbardhet sa me shpejt dhe do te hetohet me imtesi cdo detaj.
Ne keto ceshtje nuk bejme leshime.
Eshte politika konsekuente e policse greke te hetohet ne thelb cdo denoncim.
Nuk ka per te ngelur asgje e fshehte dhe ne se konkludohet se ekzistojne pergjegjesi te policeve greke, atehere ata do te denohen sipas ligjit- eshte shprehur ai tekstualisht" tha Kasapakis.

Nga i derguari yne ne Greqi, Aleksander Marku

"LUTEM SHENONI SE KETO DEKLARATAT E MINISTRIT GREK DHE SHEFIT TE POLICISE JANE RREKLAMA PERPARA MEDIAS DHE SE KETO RASTE NUK MERREN SERIOZISHT NGA QEVERIA RRACISTE GREKE."

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...