Loading...

Reshjet e shiut, Fierza afer nivelit maksimal | ABC News Albania

897 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 15, 2019

Reshjet e shiut kanë larguar përfundimisht thatësirën nga zona e Kukësit e për rrjedhoje përrenj e lumenjtë janë mbushur me ujë. Në këto kushte është rritur ndjeshëm dhe niveli i liqenit të Fierzës. 

Reshjet e shiut vathojnë në Kukës. Thatësira që përfshiu rajonin në fillim pranvere gati dëmtoi jo vetëm bujqit dhe fermerët. Por prej më shumë se një jave, ajo u zëvendësua me përrenj e lumenj te tejmbushur me prurje që shtohen.

Më shumë se 700 metër kub ujë në sekondë ka në lumenjtë që furnizojnë liqenin e Fierzës. Kurse niveli i tij po rritet me shpejtësi nga ora në orë. Këtë të mërkurë është regjistruar 282 metra mbi nivelin e detit dhe ka rinisur prodhimi.

Në vartësi te situatës do të monitorohet edhe procedura e punës në Fierzë e me kapacitet të plotë të agregateve ndërsa ritmi i prurjeve me këto parametra, shumë shpejt do të e çojë liqenin drejt kuotës maksimale.

Bujar Muçmata, gazetar i ABC News, Kukës

Loading...

Advertisement

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...