Loading...

#haber #sondakika #gündem

2 Bin Rakımlı Keltepe Kayak Merkezi Bu Yıl Kayak Turizmi Açılıyor

1,464 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 3, 2019

Karabük’ün 2 bin rakımlı Keltepe bölgesinde 2016 yılında yapımı başlanan Keltepe Kayak Merkezi bu yıl günübirlik kayak turizmine açılacak. Yapılacak altyapı ve otellerle de tesis 4 mevsim turizmin hizmetine sunularak, bölge için cazibe merkezi olması sağlanacak.

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:
http://bit.ly/IHA-Abone

Karabük’ün 20 yıldır gündeminde olan ve ihalesi 2015’te yapılarak 2016’da yapımına başlanan Kelltepe Kayak Merkezi’ne sezonun ilk karı düştü. Karabük’ün 2 bin rakımla en yüksek bölgesi olan Keltepe’de kar yağışıyla birlikte eşsiz bir manzara ortaya çıktı. Doğasıyla hayranlık uyandıran Keltepe bölgesi, kayak ve doğa turizminde önemli bir destinasyon olacak.

Çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı Keltepe Kayak Merkezi’nde; saatte 2 bin 200 kişi taşıyabilen, 61 sandalyeli 873 metre uzunluğunda telesiyej, 690 metre uzunluğunda, 58 askı sandalyesi bulunan teleski, bayblift sistemleri kuruldu. 4 pistin yer aldığı tesiste, bir ve ikinci pistin uzunluğu bin 250 metre, üçüncü pist 607, dördüncü pist ise 869 metre uzunluğunda.

"Bu sene günübirlik kullanım için açacağız"
Karabük Valisi Fuat Gürel, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Keltepe Kayak Merkezi’nin yıllardır şehrin gündeminde olan bir yatırım olduğunu söyledi.
Tesisin uzun süredir altyapısının hazırlandığını, elektrik tesisatları, telesiyej, pistler ve binaların hazırlanmasının çok önemli yatırımlar olduğunu ifade eden Gürel, "Bu sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığından almış olduğumuz kaynaklarla yolun asfaltlanması işine girdik. 11,5 kilometresini asfaltladık, 1,5 kilometresinde duvar çalışmaları yapıldı, inşallah önümüzdeki yıl asfaltını sereceğiz. Geriye kalan 8 kilometrelik yolun genişletme çalışmaları yapıldı, o da belli bir aşamaya geldi. Nisan-mayıs gibi asfaltını atacağız ve yolun tamamı asfalt yapılmış olacak. Bu sene günü birlik kullanım için uğraşıyoruz. Burayı sezona yetiştirmeye çalışıyoruz. Şuanda bütün tesislerimiz kullanacak duruma geldi. Kar ezme makinesini Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan talep ettik, onlarda bunun tedariki için uğraşıyorlar" dedi.
Kar ezme makinesinin yenisi mi yoksa başka bir tesisten ödünç mü alınacak onun çalışmasının içinde olduklarını aktaran Gürel, şunları kaydetti:
"İnşallah onları sağladıktan sonra bu sene orayı günü birlik kullanım için açacağız. Üzerinde yoğunlaşınca Özel İdare imkanlarıyla belli bir aşamaya getirdik. Bu tür yatırımların çok zaman geçirmeden hızlı bir şekilde kullanıma sunulması lazım. Bizimde maksadımız buydu belli bir aşamaya getirdik. İnşallah bölgemiz için bir cazibe merkezi olacağız. İnşallah bölgemiz için bir cazibe merkezi olacağız. Sadece kar sezonunda kullanılacak bir tesis değil, yapacağımız altyapılarla, otellerle doğa turizmi, spor turizmiyle de sonbahar, yaz ve ilkbaharda farklı aktiviteler içinde kullanılacak. Orasının muhteşem manzara ve altyapısı var. Hemen yanında Eğriova göleti var, onlar birbirine entegre edilebilir. Bununla ilgili çalışmalarımız düşüncelerimiz var. Milletvekillerimiz, İl Genel Meclis üyelerimiz, Özel İdaremiz, Gençlik ve Spor il Müdürlüğündeki arkadaşlarımızla yoğun olarak bu konuya eğilmiş durumundayız. Karabük, Bartın, Zonguldak hattında böyle bir tesis yok. Kastamonu’da var, diğer bölgelerde var. Bu bölge insanı, başka yerdeki insanlarda gelebilir, insanlar beli yerlere sürekli gitmek istemezler, başka yerler denemek isterler."

Milletvekili Cumhur Ünal: "Doğru bir tesis olmasını arzu ediyoruz"
AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal da yıllardır tepesindeki kar manzarasını uzaktan izledikleri Keltepe bölgesinin içerisine kayak merkezi yapıldığını belirtti.
Bölgemizde ilk defa kayak tesisi kurulmaya çalışıldığını vurgulayan Ünal, "Doğru bir yatırım olsun, doğru şekillenebilsin diye bunun mücadelesini vermeye gayret ediyoruz. Keltepe Kayak Merkezi’nin olduğu yer Ilgaz ya da Kartalkaya ile kıyaslandığında farklı özellikleri olan bir yer. Ilgaz ve Kartalkaya’daki kar sezonuyla Keltepe’nin kar sezonu farklı. Buranın coğrafik konumuyla orman içinde olması Kartalkaya ve Ilgaz’dan bizi ayrıcalık olarak farklılaştırıyor. Bizdeki kar meselesi onlar gibi değil. İlk defa böyle bir tesis yapılıyor."

#haber #sondakika #gündem #karabük #keltepe #keltepekayakmerkezi

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
http://www.iha.com.tr

İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri
https://facebook.com/iha.com.tr
https://twitter.com/ihacomtr
https://instagram.com/ihacomtr/
https://plus.google.com/+ihatr_ihacomtr/

İhlas Haber Ajansı hakkında
http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html

İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için
http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...