Loading...

Bydgoskie Centrum Targowo - Wystawiennicze

bITconf 2019 - [Kamil Grzybek] Czysty model domenowy: Domain-Driven Design taktycznie i praktycznie

166 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Oct 1, 2019

Podejście Domain-Driven Design służące do radzenia sobie ze skomplikowanymi wymaganiami i regułami biznesowymi zaproponowane przez Erica Evans'a w 2004 roku przechodzi renesans. Powodem tego jest rozwój technologiczny w postaci nowoczesnych platform i bibliotek, popularyzacja architektury wielousługowej i stylów architektonicznych takich jak CQRS ale przede wszystkim - co raz większe wyzwania stawiane przed oprogramowaniem.
Architekci i programiści co raz częściej sięgają po wzorce strategiczne i taktyczne DDD z nadzieją, że pomoże im to poradzić sobie ze złożonością ich systemów. Niestety, nawet przy dobrze dobranej strategii nasze podejście może skończyć się niepowodzeniem gdy nieumiejętnie implementujemy Model Domenowy.
Na prezentacji omówimy na przykładach w języku C# jak przy użyciu taktyk DDD zaimplementować "czysty" Model Domenowy, który jest adaptacyjny do potrzeb biznesowych i zarazem jest w stanie udźwignąć wysoką złożoność. Taka implementacja nie jest łatwa, ale na szczęście mamy do dyspozycji arsenał praktyk, zasad i paradygmatów programowania obiektowego, które posłużą nam do osiągnięcia tego celu.
Omówimy m. in. najważniejsze atrybuty Modelu Domenowego takie jak nazewnictwo, enkapsulacja czy niezależność od infrastruktury. Rozpatrzymy zasady dotyczące Agregatów - ich granicy, persystencji, walidacji. Pozbędziemy się "obsesji prymitywnych typów", która nijak się ma do języka biznesu. Otoczymy nasz Model Domenowy odpowiednią architekturą, która nie tylko nie będzie przeszkadzać w jego rozwoju, ale będzie ten rozwój wspierać. To wszystko nie mogło by się odbyć bez testów jednostkowych, których użycie jest koniecznością przy systemach, które mają być gotowe na zmianę. Wszystko w ramach DDD zgodnie z zasadami czystego kodu jak na "rzemieślników oprogramowania" przystało. Challenge accepted!

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...