Upload

Loading...

Prof. As. Dr. Florian Toti i ftuar në Universitetin "Vitrina"

225 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 18, 2012

Mjeku i nderuar Prof. As. Florian Toti referoj për studentët e Fakultetit të Mjekësisë, në Sh.L.P "Vitrina" mbi temën e obezitetit, për faktin se sa i thjeshtë na duket në dukje ky problem, por se sa kompleks është në të vërtetë dhe sa probleme shëndetësore mbart në vetvete. Vëmendja ndaj këtij problemi duhet të fillojë që në moshë të re, theksoi ai. Shpeshherë ne prindërit nuk i kushtojmë rëndësi fëmijëve tanë të cilët duhet që në fëmijëri të edukohen me një kulturë të ushqyeri të shëndetshëm. 10 % e popullatës adulte në botë vuajnë nga obeziteti, pohoi Prof. Toti. Obeziteti konsiderohet një situate jonormale, pasi ka depozitim të tepërt të yndyrës në trup. Kjo ndodhë nga marrja e tepërt e ushqimit, dmth e energjisë së tepërt. Për të vlerësuar gjendjen ushqyese të trupit dhe të obezitetit ne përdorim Body Mass Index ( BMI ) BMI = Pesha / Gjatesia2 ( Kgr/m2 ). Problemi kryesor që sjell obeziteti janë sëmundjet e ndryshme që lindin për shkak të tij, si psh. hipertensioni, diabeti etj. Sipas studimeve që kemi kryer nga viti 2001-2006 kemi vënë re rritje të rasteve të personave që vuajnë nga obeziteti në vendin tonë. Kequshqyerja është shkaku kryesor i lindjes së obezitetit dhe shumë individë zgjedhin dietat, ilacet ose kirurgjinë estetike për të zgjidhur këtë problem. Por ilacet, dietat dhe kirurgjia që përdoren për trajtimin e obezitetit fshehin shumë rreziqe për shëndetin e njeriut. Ato nuk ndihmojnë për uljen e yndyrës të trupit, përkundrazi sjellin shumë probleme më pas. Dieta më e mirë dhe e vetmja me rezultate reale dhe të përhershme është dieta e ekuilibruar që furnizon trupin me kaloritë e duhuara duke kombinuar të gjitha ushqimet por me sasi të vogla dhe nuk duhet të harrojmë të jemi sa më aktiv. Prof. Toti realizoj jo vetëm një orë leksioni për studentët por edhe një orë interaktive, gjatë të cilës ata patën mundësinë të pyesnin për një sërë problemesh që shkakton obeziteti.Përgatiti: A. Spahia

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...