Loading...

Debat për zgjedhjen e Presidentit - Vizion Plus - News - Lajme

913 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 14, 2012

Seanca e pare e parlamentit pas zgjedhjes se kreut te ri te shtetit, ka nisur me replika e debate mes deputeteve te mazhorances dhe opozitës për mënyrën e zgjedhjes se Presidentit. Deputeti socialist, Taulant Balla ,akuzoi qeverinë se duke zgjedhur një president vetëm me votat e mazhorances, e largoi edhe me shume Shqipërinë nga Bashkimi Evropian. Ndërsa Mesila Doda u kundërpërgjigj, duke thënë se opozita e kishte ne dore arritjen e një konsensusi, ne rast do te ofronte te paktën një emër. Për deputetet socialiste, zgjedhja e Bujar Nishanit ne postin e Presidentit te vendit, është thjesht dështimi i radhës i qeverise, pasi Nishani do te jete ne këtë detyre te re thjesht noteri partiak i qeverise dhe familjes Berisha.

The first session of parliament after the election of a new head of state, started with replicas of the debate between the majority and opposition MPs about the election of the President. Socialist deputy, Taulant Balla, accused the government of choosing a president only the votes of the majority, even more removed from the European Union Albania. While Mesila Doda replied by saying that the opposition had in hand to achieve a consensus, the case would at least provide a name. For the Socialist deputies, the choice of Bujar Nishani in the position of President of the country, is simply the failure of the next government after Nishani will be in this new task simply notary party government and Berisha family.

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...