YouTube home #ProudToBe

Loading...

(1946) Wielka droga [La Grande strada] 01/10

12,479 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 16, 2010

WIELKA DROGA * Film fabularny * Produkcja: Polska, Włochy * Rok produkcji: 1946 * Dane techniczne: Czarno-biały. 87 min.

Losy pary narzeczonych rozłączonych wojną: od oblężenia Warszawy w 1939 roku do formowania armii Andersa w ZSRR, poprzez tułaczkę w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie aż po kampanię włoską. Istotnym i najbardziej wartościowym elementem filmu są autentyczne wstawki dokumentalne, m. in. z bitwy pod Monte Cassino, w której bohater filmu - Adam zostaje ranny.
Ekipa * Reżyseria: Michał Waszyński * Scenariusz: Konrad Tom * Zdjęcia: Stanisław Lipiński, Seweryn Steinwurzel * Muzyka: Henryk Wars * Słowa piosenki (-nek): Ref-Ren (pseud.) * Produkcja: Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego * Atelier: Palatina (Włochy) * Obsada aktorska: Jadwiga Andrzejewska (pielęgniarka Jadwiga), Renata Bogdańska (Irena Wolska), Albin Ossowski (Adam, narzeczony Ireny), Józef Winawer (lekarz), Wiesława Buczerowa, Mieczysław Malicz, Bolesław Orlicz (chłopak w teatrze), Ludwik Lawiński, Feliks Fabian, Stanisław Belski (żydowski sprzedawca w Palestynie; nie występuje w napisach), Jadwiga Domańska (nie występuje w napisach)

Varia * Piosenka: CZERWONE MAKI Czy widzisz te gruzy na szczycie? Tam wróg twój się kryje jak szczur! Musicie, musicie, musicie! Za kark wziąć i strącić go z chmur! I poszli szaleni, zażarci, I poszli zabijać i mścić, I poszli jak zawsze uparci, Jak zawsze za honor się bić. Czerwone maki na Monte Cassino Zamiast rosy piły polską krew... Po tych makach szedł żołnierz i ginął, Lecz od śmierci silniejszy był gniew! Przejdą lata i wieki przeminą, Pozostaną ślady dawnych dni!... I tylko maki na Monte Cassino Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi. Runęli przez ogień, straceńcy! Niejeden z nich dostał i padł... Jak ci z Samosierry szaleńcy, Jak ci spod Rokitny, sprzed lat. Runęli impetem szalonym I doszli. I udał się szturm. I sztandar swój biało-czerwony Zatknęli na gruzach wśród chmur. Czerwone maki... Czy widzisz ten rząd białych krzyży? To Polak z honorem brał ślub. Idź naprzód - im dalej, im wyżej, Tym więcej ich znajdziesz u stóp. Ta ziemia do Polski należy, Choć Polska daleko jest stąd, Bo wolność krzyżami się mierzy - Historia ten jeden ma błąd. Czerwone maki... o Muzyka piosenki (-nek) : Alfred Schutz o Słowa piosenki (-nek) : Ref-Ren (pseud.)

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...