Loading...

Tim Kliphuis & Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet (cz.5)

90 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 5, 2016

Tim Kliphuis & Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet Tribute to Stephan Grapelli.
XII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring Częstochowa.
Tim Kliphuis to wielokrotnie nagradzany holenderski skrzypek, który daje „nowe życie” takim stylom muzycznym jak klasyczny, cygański jazz oraz muzyka ludowa. Klasycznie wykształcony i powszechnie uważany za spadkobiercę Stéphana Grappelli, początkowo zasłynął grając z ognistymi, europejskimi gitarzystami cygańskimi, następnie rozwinął bardziej osobisty styl, który spowodował rozkwit kariery a tym samym trasy koncertowe na całym świecie. Tim dzielił scenę z takimi legendami jak Frankie Gavin, Richard Galliano i Les Paul, jest chwalony za swój geniusz muzyczny przez Nigela Kennedy. Jest on nadal w kontakcie z tradycyjnymi cyganami Sinti dzięki regularnym występom z The Rosenberg Trio. W 2013 roku otrzymał międzynarodową nagrodę „Scottish Jazz Award”. Jest autorem najlepiej sprzedających się książek przez Mel Bay takich jak „Stéphane Grappelli Gypsy Jazz Violin” oraz „Grappelli Licks”, najbardziej wychwalonych „Hot Jazz Violin” płyt DVD i jazzowych etiud na wideo. Jego warsztaty były prezentowane na festiwalach, konserwatoriach oraz letnich kursach w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, RPA, Japonii i Europie.
Gypsy Swing Quartet został założony w 2001 roku przez Siergieja Wowkotruba - lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 20 lat na stałe mieszkającego w Polsce. W mistrzowskiej grze Siergieja mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Lider współpracował m.in. z: Jazz Band Ball Orchestra, Hot D'Jazz Trio, Five O'Clock Orchestra oraz jednym z największych współczesnych gitarzystów gatunku manouche - Joscho Stephanem. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas) - wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, muzycy współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej estrady. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze. Zespół koncertował w kraju i za granicą, jest laureatem konkursów i festiwali m.in.: Złota Tarka (Iława).
Więcej informacji na stronie Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie http://www.hotjazzspring.eu

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...