Loading...

Byłem rabinem Rzymu; Eugenio Zolli

5,908 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Uploaded on Oct 16, 2007

Książka: "Byłem rabinem Rzymu. Historia wielkiego nawrócenia"; Eugenio Zolli; Wydawnictwo Salwator 2007. Książkę omawia ks. prof. Andrzej Zwoliński.


W 1945 roku rabin Rzymu -- Israel Zolli -- poprosił o chrzest w Bazylice Świętej Marii od Aniołów i przyjął imię Eugenio. Był to krok, który wymagał od ortodoksyjnego żyda niesamowitej odwagi. Wiązał się bowiem z groźbą wydziedziczenia, bojkotem ze strony rodziny i przyjaciół, utratą mienia. Taka brzemienna w skutkach decyzja musiała być zatem dokładnie przemyślana.

Co więc zadecydowało o tym, że człowiek, który przez 35 lat był naczelnym rabinem Triestu, a potem Rzymu, przyjął chrzest? O tym światowym wydarzeniu opowiada w tej książce sam nawrócony.

Israel Zolli urodził się 17 września 1881 roku w Brodach w Galicji. Po krótkim okresie studiów we Lwowie przeniósł się do Florencji, gdzie zapisał się do Instytutu Studiów Wyższych na tamtejszym uniwersytecie i do Rabinicznego Kolegium Włoskiego, idąc w ślady starej tradycji rodzinnej. Jako rabin Rzymu przeżył na własnej skórze deportację żydów w czasie II wojny światowej. Z pomocą papieża Piusa XII udało mu się ocalić tysiąc z nich przed zagładą. Pod koniec życia przeszedł na katolicyzm, czego żydzi nie byli w stanie mu wybaczyć.

Copyright © Wydawnictwo Salwator 2007 - http://Salwator.com Przygotowanie i publikacja na YouTube: http://ksiazki.TV za zgodą właściciela praw autorskich.

.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...