Loading...

CosmoGolem warszawski symbol praw dziecka

1,190 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Oct 21, 2009

CosmoGolem to obiekt sztuki nowoczesnej; symbol praw dziecka, zaufania i wsparcia dla najmłodszych. Stołeczny Golem powstał z myślą o dzieciach, które potrzebują pomocy, nadziei i odwagi. Opiekuje się dziecięcymi marzeniami w jego sercu znajduje się okienko, przez które można wrzucać do środka spisane na kartkach życzenia, postanowienia i marzenia. Nikt ich stamtąd nie wyjmie, pozostaną pod opieką Golema.
Wokół Golema Fundacja Dzieci Niczyje organizuje dla dzieci otwarte warsztaty dotyczące praw dziecka, oferty pomocowej (np. Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111), tolerancji i sztuki. Miejsce wokół konstrukcji jest dostępne także dla wychowawców i rodziców a jego wyjątkowa atmosfera sprzyja rozmawianiu o prawach najmłodszych!
Do tej pory projekty CosmoGolem zostały stworzone m.in. w Antwerpii, Bombaju, Brugii, Brukseli, Tilburgu i Leuven. Warszawski CosmoGolem jest 13. taką rzeźbą na świecie.
Autorem projektu CosmoGolem jest belgijski artysta - Koen Vanmechelen. W swojej twórczości wykorzystuje rzeźbę, malarstwo, fotografię; projektuje szkło i instalacje artystyczne. Jego prace nawiązują do współczesnej nauki, filozofii i etyki.
Ideę Golema Vanmechelen zaczerpnął z legendy o glinianym Homunkulusie rzeźby, którą rabin Jehuda Löw stworzył w Pradze w XVI wieku. Rzeźba była symbolem pomocy i ochrony dla Żydów przebywających w tamtejszym getcie.


Inicjatorem projektu CosmoGolem jest Fundacja Dzieci Niczyje, a mecenasem Polkomtel SA, operator sieci Plus. Patronat honorowy nad warszawskim symbolem praw dziecka objęła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz oraz Ambasador Belgii Jan Luykx.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...