Loading...

Ndarja e mandateve, debati - Vizion Plus - News - Lajme

186 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Feb 1, 2013

Një ditë pasi Kuvendi i Shqipërisë kaloi vetëm me votat e mazhorances ndarjen e të mandateve , duke lënë në fuqi skemën e vitit 2009, anëtari i kryesisë se PS Pandeli Majko pohon se tentativa e qeverise për vjedhjen e zgjedhjeve do te dështojë.
Ndonëse shpreh rezerva për mënyrën si veproi KQZ, sipas Majkos opozita nuk do ta dërgoje çështjen ne kushtetuese. Ndërkohe kryetari i PSD Skënder Gjinushi e ka cilësuar nul votimin duke shtuar se e gjitha është një lojë e koalicionit PD-LSI për zgjedhjet parlamentare të 23 Qershori. Në këtë pike, Gjinushi ka kërkuar ndërhyrjen e OSBE/ODHIR. Ndërsa kryetari i FRD Bamir Topi nga Orikumi i Vlorës, ka deklaruar se kjo është një tentative e kryeministrit Për të mbajtur me çdo kusht pushtetin. Vete kryeministri Berisha ka zgjedhur rrjetin social Facebook për të reaguar në lidhje me votimin e shpërndarjes se mandateve. "Dy muaj me pare, bazuar ne ndryshimet demografike te 4 viteve te fundit, KQZ votoi projektin e shpërndarjes se mandateve, sipas te cilit qarqet e Tiranës dhe Durrësit duhet te merrnin nga nje mandat nga Korca dhe Berati. z Rama e hodhi poshtë projektin dhe akuzoi qeverinë për tentative per vjedhje mandatesh para zgjedhjeve. Ne keto kushte, Komisioni i Ligjeve i propozoi Parlamentit shperndarjen e mandateve sipas vitit 2009. Mirëpo edhe kete here, i bazuar ne parimin "c'me duhet mua se c'them une", z.Rama e kundershtoi kete dhe befas kerkoi te miratohet varianti i meparshem i paraqitur ne KQZ". Parlamenti votoi te enjten me 72 vota pro dhe 63 kundër dhe 1 abstenim ndarjen e mandateve te deputeteve për zgjedhjet parlamentare te 23 qershorit 2013.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...