Loading...

اعدام یک زن در ملا عام در افغانستان

261,972 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 8, 2012

http://persian.euronews.com/ طالبان همچنان در برخی مناطق افغانستان اعدام در ملا عام را اجرا می کند.
زنی به اتهام زنا در منطقه پروان در نزدیکی کابل تیرباران می شود.به گفته مقامات محلی افغانستان این زن توسط گروه اسلامگرای طالبان در ملا عام اعدام شده است.

پیش از اجرای حکم اعدام این زن مردی در مورد اتهام زن صحبت کرده و پس از خواندن آیاتی از قرآن دستور اجرای حکم را می دهد.
مجری حکم پس از دو شلیک در کنار زن، سر وی را هدف قرار داده و او را از پای در می آورد اما بعد از آن شلیکهای پیاپی بر پیکر بیجان زن ادامه دارد.

عبدل البشیر سالانگی، فرماندار ولایت پروان می گوید:"اینها انسانهای خشونت طلبی هستند که مانند حیوانات وحشی رفتار می کنند.اعمال آنها مشخصا غیر قانونی بوده و باید مورد تعقیب قرار گیرند. به جز دادگاه و آنهم با صدور حکم محکومیت متهم، هیچ کس حق تصمصم گیری درباره این مسائل را ندارد. این زن توسط هیچ دادگاهی محکوم نشده بود."
عدم واکنش جدی دولت افغانستان به این نوع از اقدامات طالبان خشم بسیاری، از فعالان حقوق زنان وحقوقدانان را برانگیخته است. از جمله خانم فوزیه کوفی حقوقدان می گوید:
"برای من بسیار شوکه کننده است فکر می کنم در مقابل این مسائل هیچ گونه انعطافی وجود ندارد و دولت نیز سکوت کرده است. معتقدم که باید اقدامات اساسی برای برخورد با این موارد انجام دهیم. ما به عنوان انسان و بخصوص به عنوان زن باید کاری بکنیم."

بیش از ده سال از دخالت نیروهای خارجی در افغانستان برای برقراری صلح و امنیت می گذرد اما هنوز فعالیت های گروهای تندرو در افغانستان ادامه دارد و خشونت علیه زنان در حال افزایش است.
در حالی که بسیاری از نیروهای خارجی در حال ترک افغانستان هستند دولت افغانستان متهم است که با اتخاذ سیاستی دوگانه سعی دارد از یک طرف کمک ها و حمایت های بین المللی را کسب کند و از سوی دیگر با گروه های تندرو واسلامگرا همچون طالبان، برای کنترل اوضاع، با انعطاف برخورد می کند.

Youtube http://www.youtube.com/euronewspe
Facebook http://www.facebook.com/euronews.pe
Twitter http://twitter.com/euronews

Loading...

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...