Loading...

Tokijyo Hanasaki Jiutamai

818 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Oct 31, 2014

Jiutamai jest jedną z niewielu japońskich sztuk, która została ukształtowana przez kobiety i jest przez nie wysoko ceniona. To piękna i niezwykle subtelna sztuka.
Powstała ona w schyłkowej fazie epoki Edo. Tradycyjny gatunek muzyki japońskiej jiuta, stworzony i wykonywany przez wykonawców solowych śpiewających i grających na shamisenie (początkowo byli to muzycy niewidomi) zainspirował taniec mai, czyli typ tańca oparty na ruchu rotacyjnym, spokojnym i cichym. I oto z połączenia jiuta i mai powstał klasyczny taniec jiutamai.
Najważniejsze w tym tańcu są eleganckie, delikatne ruchy palców i ramion tancerki, jej oczy, zdolność do odczuwania przestrzeni, fakt, że artystka w tańcu opowiada historię, czerpiąc z własnego umysłu i serca. W jiutamai każdy ruch uzewnętrznia serce człowieka. Ważną rolę odgrywa także strój – kimono, fryzura, a w sposób szczególny biały makijaż twarzy. Scenografia nacechowana jest prostotą stymulującą wyobraźnię widza. Widzowie reagują na opowiadaną historię na swój własny sposób i wspólnie z wykonawcą dzielą ducha chwili. Taniec jiutamai, tak samo jak wyraziste czytanie na głos, jest zawsze wykonywany przez jedną osobę.
„Kanawa” opowiada o kobiecie mieszkającej w Kioto, która została zdradzona przez męża. Powodowana zazdrością i nienawiścią udała się do sanktuarium Kibune w Yamashiro w celu ushinokoku mairi. Kobieta, która stała się diabłem podchodzi do łoża męża i jego kochanki, aby odebrać im życie, lecz znany szaman Onmyoji Abeno Seimei i czczeni bogowie nie pozwalają jej się zbliżyć. Zrezygnowana odchodzi. W jiutamai, zminimalizowanie techniki tańca i stłumione aktorstwo uwypukla upiorną postać kobiety, która szaleje zazdrości. Zamiast realistycznie pokazać namiętność duszy, tancerka wyraża sączące się uczucia z wnętrza serca przez stłumione ruchy, jak owinięcie igły bawełną.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...