Loading...

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Teatr staropolski. Re:Konstrukcje | Widowiska misteryjne

169 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Premiered Feb 24, 2020

Drugi z cyklu dziewięciu wykładów doktora Patryka Kenckiego poświęconych poszczególnym nurtom składającym się na staropolską teatrosferę.

Wykład dotyczący staropolskich widowisk misteryjnych, a więc świeckich przedstawień o religijnej tematyce, odbył się 20 lutego 2020.
_____
Comiesięczne spotkania w ramach cyklu "Teatr staropolski. Re:Konstrukcje" są okazją do przyjrzenia się widowiskom organizowanym w Polsce od czasów piastowskich do powstania sceny narodowej w 1765 roku. Omawiamy zjawiska teatralne ukształtowane przez różne ośrodki władzy (Kościół, dwór, szkoła), powstałe w wyniku ich współpracy bądź też w opozycji do nich.

Wykłady to także próba prześledzenia przemian estetycznych w staropolskiej sferze widowiskowej, biorąc pod uwagę i społeczne środowisko zjawisk, i czas ich funkcjonowania. Przyglądamy się importowaniu obcych osiągnięć kulturowych, dzięki czemu łatwiej szukać odpowiedzi na pytania o specyfikę rodzimych widowisk. Ważnym zadaniem projektu jest bowiem próba określenia, jak prezentuje się (staro)polskie "ciało widowiskowe".

Ostatnim z omawianych zjawisk teatralnych będzie ukształtowany w czasach stanisławowskich polski teatr zawodowy, w którym w różnym stopniu stopiły się tradycje scen staropolskich. Ważny kontekst dla omawianych zjawisk stanowić będą późniejsze nawiązania do dorobku scen Pierwszej Rzeczypospolitej.

Comments are turned off
Chat Replay is disabled for this Premiere.

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...