Loading...

Zafer Dilek - Dilo Dilo Yaylalar (1976)

197,696 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 24, 2019

Lise yıllarında okul arkadaşı Kamil Erginöz(bateri), Okan Dinçer(piyano) ve kendi kardeşi Mehmet Can(solist) ile birlikte ‘Mavi Gölgeler’ grubunu kurdu. Mavi Gölgeler grubu ile Adana’daki yerel kulüplerde çıktılar. 1962 yılında kardeşi Mehmet Can’ın gruptan ayrılmasından sonra solist olarak onun yerine İzzet Bici geldi.

1972 yılında “Zafer Dilek 4” adı ile kendi grubunu kurdu. O dönemlerde popülaritesi artmakta olan Hümeyra ile Anadolu turnesine çıktı. Bu turne ekibi arasında Fikret Kızılok da vardı. 1973 yılında Özdemir Erdoğan ile çalıştıktan sonra 1974 yılında Doruk Onatkut Orkestrasına katıldı.
Aynı zaman da 1972’de aranjörlüğe başladı. Gülden Karaböcek, Edip Akbayram, Mahzar Fuat, Sezen Aksu, Asu Maralman, Işıl German… gibi pek çok önemli isimle birlikte çalıştı.

1970'li yıllarda çıkardığı enstrümantal 45'lik plaklarla tanındı. 1973 yılında bu 45'likleri bir LP'de topladı. Sonraki yıllarda Zafer-Banu-Hülya üçlüsü olarak bir süre grup çalışması yaptı.
1976 yılında “Oyun Havaları” albümünü çıkardı. Yeşilçam filmlerinin birçoğunda "Oyun Havaları" adlı albümünden parçalar film müziği olarak kullanılmıştır.

------------------------

During his high school years, Zafer Dilek, together with his school friend Kamil Erginöz (drums), Okan Dinçer (piano) and the latter’s brother Mehmet Can (soloist), started the band “Mavi Gölgeler”. With this band, they went around local clubs in Adana. In 1962, after Mehmet Can left the group, İzzet Bici came and took his place as soloist.

In 1972, Zafer Dilek himself founded his own band, named “Zafer Dilek 4”. They toured around Anatolia with Hümeyra, who was experiencing increasing popularity at that time. Among the team of the tour was also Fikret Kızılok.

After working with Özdemir Erdoğan in 1973, Zafer Dilek joined the “Doruk Onatkut Orchestra” in 1974. Around the same time, in 1972, he began working as an arranger for very important names, such as Gülden Karaböcek, Edip Akbayram, Mazhar Fuat, Sezen Aksu, Asu Maralman and Işıl German.

In the 1970s, he had become known for his instrumental 45er records. In 1973, he gathered those 45ers onto one LP. In the following years, he worked within the frame of the Zafer-Banu-Hülya trio for a while. In 1976, he released the album “Oyun Havaları”. Pieces from that album were then used as soundtracks for many Yeşilçam films.

------------------------

Anatolian Rock Revival Project'e destek vermek isterseniz:
https://bit.ly/2Fi8kpl

You can contribute to our project via Patreon:
https://bit.ly/2Fi8kpl

------------------------

To follow us on other mediums:

Instagram ► https://www.instagram.com/anatolianro...

Facebook ► https://www.facebook.com/AnatolianRoc...

Twitter ► https://twitter.com/AnatolianRockRP

Spotify ► https://open.spotify.com/user/5yx6jmr...

SoundCloud ► https://soundcloud.com/anatolian-rock...

------------------------

Illustration by Hilal Helvacıoğlu


Translated by Sami Umut Can
Digitally Remastered by Sinan Güngörer

------------------------

A project dedicated to bringing non-mainstream pieces from Turkish Rock History into the light with unique artworks.

"All music rights belong to their rightful owners."

 • Category

 • Suggested by Believe Music

 • Song

 • Artist

  • Neşe Alkan
 • Album

  • Dilo Dilo Yaylalar
 • Licensed to YouTube by

  • Believe Music (on behalf of Özmüzik Plakçilik), and 1 Music Rights Societies

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...