Loading...

והארץ הייתה תוהו ובוהו-תולדות ארץ ישראל פרק 3: שחר האומה | כאן 11 לשעבר רשות השידור

91,513 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 21, 2016

כל תכני הערוץ הראשון של רשות השידור מעכשיו זמינים לכם באתר של כאן תאגיד השידור.
https://goo.gl/nSZX.mc ◄ להרשמה לערוץ כאן 11 | ביוטיוב •
https://twitter.com/kann ◄ מוזמנים לעקוב אחרינו כאן | בטוויטר •
https://www.instagram.com/kan_israel/ ◄ כאן | באינסטגרם •
https://www.kan.org.il/ ◄ כאן | אתר אינטרנט שחר האומה
התנחלות והתבססות בית דוד
1200 עד 1000 לפנה"ס

היעדרותם הבולטת של ממצאים ארכאולוגים בעלי משמעות מקשה את הרחבת הדיון העובדתי בכל הקשור לנושאים טעונים, כמו פלישת העברים בהנהגת יהושע בן נון אל ארץ כנען וכמובן מאבקי השליטה על האדמה, שהתנהלו על פי המקרא במשך כ-200 שנה ומפורטים בספרי יהושע ושופטים. בפרק זה שוב הציר המקראי מתנגש ומתווכח עם הציר הארכאולוגי.

עם זאת, הוכחות לשריפה הענקית שכילתה את חצור – העיר המבוצרת הגדולה ביותר בכנען ̶ ותגלית מפתיעה, הקושרת בין אתרי פולחן בהר עיבל לבין המתואר בספר יהושע, מלבות שוב את הדיון על אודות גרעין האמת שבסיפורי המקרא. סיורים בחפירות בהר עיבל, תל אכזיב, לכיש, אשקלון ובגת מקימים לחיים מחודשים את הדרמה המלחמתית שנקשרה בתקופת ההתנחלות ובמאבק המתמיד מול אויבים רבי-משקל כמו העמלקים והפלשתים, בין שהם פעלו בתקופה ההיא ובין שהם רק בבחינת אלגוריה מקראית. אתרי צילום בעמק האלה, שילה, עיר דוד בירושלים ימחישו חזותית את הפער בין הכתוב בתנ"ך לבין הידיעה המדעית.

בעיקרו, הפרק מתמקד בהתפתחות שיטות השלטון בכנען העברית. החל במנהיגותו של המצביא יהושע, דרך עידן השופטים השבטיים וכלה בהכרזה על בית שאול כעל בית המלוכה הישראלי הראשון. מערכת יחסי האהבה-שנאה בין בני בית שאול לאנשי בית דוד שנישלו אותם מהשלטון עומדים במרכז הסיפור הסוער של ימי הממלכה הישראלית המאוחדת, שצמחה על רקע שקיעה פוליטית זמנית באימפריה האזורית של מצרים הפרעונית.

חידת כיבוש ירושלים המבוצרת, וסיפור כינונו של בית המקדש הראשון על ידי שלמה בן דוד – שהמדע הארכיאולוגי מטיל ספק כבד לגבי התרחשותם הממשית - מהווים שיא בדרמה סביב מלחמת האמונות בין המונותיאיזם בנוסח אברהם ומשה לבין הפגניות בנוסחיה הכנעניים. אתר הר הבית בירושלים אינו נגיש לחפירה. גודלו ועושרו כפי שהוא מבוטא בסיפור המקראי, טרם הוכח והחוקרים מתלבטים לגביו האם הוא מתאים ל"ממלכה" קטנה שזה עתה הוקמה?

הפרק צולם בגן הלאומי תל חצור, עיזבת צרטה, החוג לארכאולוגיה - אוניב' תל אביב, הר עיבל, תל צפית, תל עזקה, מוזאון ישראל בירושלים, חירבת קאיפה, עיר דוד, טיילת החומות, מכון המקדש, הרובע היהודי ירושלים ובמחסני רשות העתיקות בבית שמש.

בימאים: יפעת קידר רון כחלילי
עורכת: שרה סלומון
צלם: עודד קירמה
עורכת תוכן ותחקיר: רינה ראש
מפיק ותסריטאי: רון כחלילי
יועץ מדעי: ד"ר יובל גדות
יועץ תוכן: מאיר שניצר
מגישה: מהרטה ברוך
מוסיקה מקורית: אבי בללי

משתתפים:
פרופ' אמנון בן תור
פרופ' ישראל פינקלשטיין
פרופ' יובל גורן
מדריך יהודה כהן
פרופ' אדם זרטל ז"ל
פרופ' אסף יסעור
פרופ' אהרון מאיר
פרופ' עמיחי מזר
פרופ' עודד ליפשיץ
פרופ' יוסף גורפינקל
שרה ברנע
הרב ישראל אריאל
ד"ר עומר סרגי

יועץ למחלקת התעודה: פרופסור עודד ליפשיץ

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...