Loading...

Wielki Piątek - Szczecin 2012

1,130 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Aug 15, 2012

Jutrznia Wielkiej Soboty

nakręcono komórką: SE ArcS

W skład nabożeństw Wielkiej Soboty wchodzi jutrznia (odprawiana zwykle w piątek wieczorem) oraz Liturgia św. Bazylego Wielkiego, sprawowana w Wielką Sobotę rano i rozpoczynająca się od wieczerni.

Na jutrzni, podczas śpiewu troparionów "Dostojny Józef (Błahoobraznyj Iosif), "Gdy zstąpiłeś do śmierci" (Jegda snizszeł jesi k smierti) i "Anioł stanął przy grobie" (Mironosicam Żenam"), kapłan wychodzi z ołtarza przed płaszczanicę. Wierni stoją z zapalonymi świecami. Rozpoczyna się nadgrobny śpiew siedemnastej katyzmy psalmu 118, w którym autor przepowiedział w 175 wersetach zawarcie Nowego Przymierza z Bogiem z jego naczelnym nakazem - miłością i posłuszeństwem. Po każdym wierszu psalmu następuje krótki tekst wychwalający zmarłego i złożonego do grobu Zbawiciela. Małe ektenie rozdzielają 17 katyzmę na trzy części zwane stacjami.

Po katyzmie następuje kanon Wielkiej Soboty, utwór o podniosłym charakterze, pełen uczucia i bogaty w treści dogmatyczne. Ostatnia jego pieśń zawiera wzruszające słowa, z którymi Chrystus zwraca się do Matki Bożej - Nie opłakuj Mnie Matko widząc w grobie Syna ... powstanę bowiem w chwale (Nie rydaj Mienie, Mati).

Podczas śpiewu "Chwała na wysokościach Bogu" (wielka doksologia) kapłan ponownie wychodzi z ołtarza, trzykrotnie okadza całun i przy dźwięku dzwonów rozpoczyna się uroczysta procesja z całunem wokół cerkwi. Procesja z płaszczanicą nawiązuje do tego, jak Józef z Nikodemem oddali ostatnią posługę Ukrzyżowanemu, zdjęli ciało z krzyża, owinęli w całun i złożyli do grobu. Oprócz tego, procesja symbolizuje zstąpienie Chrystusa duszą do piekła i zwycięstwo nad śmiercią. Ponieważ śmiercią swą Zbawiciel ponownie otworzył nam drzwi do raju - płaszczanica po procesji przynoszona jest pod otwarte królewskie wrota. Po procesji i złożeniu płaszczanicy na poprzednim miejscu, pośrodku cerkwi, czytana jest paremija (Ez 37, 1-14) mówiąca o suchych kościach, które ożyły, czyli o Zmartwychwstaniu ciał. Po paremii czyta się lekcję apostolską (1 Kor 5, 6-8 3,13-14), w której mowa jest o tym, że "Chrystus został złożony w ofierze jako nasza Pascha".

http://www.cerkiew.pl/index.php?id=pr...

Loading...

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...