Loading...

Saçma internet projelerine nasıl yıllarımı verdim

11,237 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 24, 2018

İlk kişisel web sitemi 1997'de, İTÜ'deki Bilgisayar Kulübü odasında kurdum. Sonraki yıllarda online ödev sitesi odevim.com, ilkokul arkadaşlarını bulma sitesi teneffus.com, Türkçe video sitesi Videbu.com, askerlik celbi duyuru sitesi askeroldum.com, uzun reklam kuşaklarının bitişini SMS'le duyuran reklamlarbitti.com, sosyal etkinlik ölçen twitimeban.com, kadınlara adet takvimlerini hatırlatan adettendir.com, B2C pazaryeri uygunteklif.com, viral içerik dağıtımı yapan yaysana.com, kurup batırdığım 20'den fazla internet projemden aklıma gelenler. Domain'leri sorgulayın, hepsinin ilk kayıt tarihinden yaşım ortaya çıkıyor 🙈

Bunlardan birkaçı bana epey para da kazandırdı. Ama en önemlisi deneyim. O kadar çok şey denedim ki, Edison gibi, çalışmayan 1000 yöntem buldum diyebilirim.

Dial-up'dan ADSL'e yeni geçtiğimiz, internet kullanıcı sayısı, kredi kartı yaygınlığı, eticaret platformları, internetten alışverişe güven, online ödeme sistemleri, reklam olanakları gibi konularda şimdikinin yirmi katı gerideydik. O yüzden, "Amazon mağazama ürün yükledim, bir haftadır satış yok" diyen gençlere bıyık altından gülmekten başka bir şey elimden gelmiyor.

Gericilik yapacak değilim ama sokakta misket, yakartop, kukalı saklambaç da oynamış, Commodore 64'ten Amiga'ya geçişi coşkuyla da karşılamış kuşaktan olduğum için mutluyum. Yokluğu bilmek, varlığı takdir etmeyi kolaylaştırıyor.

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...