Loading...

.Jak wybrać kijki do nordic walking ?

3,669 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 6, 2012

Nordic walking technika po polsku - jak wybrać kijki do nordic walking ?
http://www.nartybiegowe.biz.pl/
Dobór kijów do Nordic Walking ma istotne znaczenie dla poprawnej techniki marszu. Aby mieć radość z uprawiania nordic walking należy kupić kije dobrej jakości, markowe, co nie znaczy, że muszą one być najdroższe.
Produkowane są trzy rodzaje kijów do nordic walking:
kije o stałej długości
kije o regulowanej długości.
kije składane - nadające się do spakowania w bagaż.

Które kijki do nordic walking są lepsze, o stałej długości czy te regulowane? To zależy od tego jak i przez kogo będą użytkowane: czy przeznaczone są dla jednej osoby czy całej rodziny, jak będą przewożone i przechowywane.

Kije o stałej długości
· Plusy: są bardziej wytrzymałe, tańsze, lżejsze ponieważ mogą być wykonane z włókna szklanego lub węglowego.
· Minusy: nie można regulować długości, trudniej przewozić i przechowywać.
Polecamy osobom, które nie podróżują zbyt często z kijami lub mogą przewozić je w bagażniku.

Kije o regulowanej długości
· Plusy: zawsze pasują i to nie tylko dla jednej osoby np. mogą być używane przez całą rodzinę, np. przez rosnące dziecko, łatwo można je przewozić i przechowywać, można dostosować do zmiennych warunków wędrówki
· Minusy: Są cięższe i droższe niż wykonane z takiego samego materiału kije o stałej długości i wymagają staranngo skręcenia.
Polecamy osobom które dużo podróżują z kijami a także wtedy gdy ma je używać więcej niż jedna osoba. Po złożeniu mają ok 100 cm

Kije skladane.
Kije składane zbudowane są z 3 rurek teleskopowych w odróżnieniu od kijów e regulowanej długości (2 rurki). Po złożeniu mają 52 cm i mieszczą się w walizce. Polecane dla osób które podróżują.

Jakie kijki wybrać do nordic walking
Należy zwrócić uwagę na:
· Dopasowanie rękojeści do dłoni, rodzaj materiału z jakiego jest wykonana (korek czy tworzywo, twardość i gładkość tworzywa). Polecane są kije z rękojeścią z korka.
· Rodzaj pasków: czy są to zwykłe paski czy ergonomiczna rękawica o regulowanej wielkości. Jest to istotne ponieważ tylko prawidłowo założona i wyregulowana rękawica zapewnia odpowiednie odbicie.
· Jak połączona jest rękawica z uchwytem: czy na stałe czy też jest odpinana. Rodzaj zapięcia -- czy wygodnie i łatwo się odpina i zapina. Najlepiej sprawuje się zapięcie TRIGGER SHARK ™ LEKI.
· Czy kij wyposażony jest w wymienne końcówki do chodzenia po chodniku, piachu, śniegu.
· Waga kijów: Im kije lżejsze tym lepsze. Najcięższe są kije z aluminium, średniej wagi są kije z włókna szklanego (fiber glas) a najlżejsze i najtrwalsze z włókna węglowego (carbon). Kije mogą zawierać od 10 do 100 % włókna węglowego. Im wyższa zawartość włókna węglowego (Carbon) tym kij jest lżejszy ale też droższy. Najwyższe modele oznakowane są jako 100% CARBON. Kije z włókna węglowego są bardziej wytrzymałe, lepiej tłumią drgania.
· Czy sprzedawca jest w stanie zapewnić naprawę kija, zaoferować wymienne końcówki, zapasowe paski itp.

Dlaczego warto kupić dobre kije ?
Porządne kije do nordic walking kosztują przynajmnej 120-150 zł. Można znależć kije - zwłaszcza w marketach za ok. 30-40 zł. Możemy być niemal pewni, że w tej cenie nie da się zrobić dobrego kija np, rękawica nie będze wykonana z oddychającego materiału a lakier zdrapie się badzo łatwo. Dobre kije o regulowanej długości kosztują ponad 200 zł.

Jaka długość kijków nordic walking ?
Długość kijków do nordic walking obliczamy według wzorów:
marsz rekreacyjny i dla początkujących : wzrost w cm x 0,66=długość kijków
marsz sportowy i dla zawansowanych: wzrost w cm x 0,68=długość kijków
np. przy wzroście 170 cm; 170 x 0,7 = 119 cm. Ponieważ kije produkowane są w długościach co 5 cm wybieramy kije o długości 120 cm.

Prawidłowość wyliczenia możemy potwierdzić przymierzając kije.
Stajemy z nogami rozstawionymi na szerokość bioder i uginamy ramiona w stawie łokciowym tak, aby uzyskać kąt prosty. Ramion przylegają do tułowia i są prostopadłe do podłoża. Trzymamy kij za rękojeść -- jeżeli mamy kąt prosty to znaczy, że jest to prawidłowa długość kija do nordic walking.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...