Loading...

UTWS w Kronospan - redukcja emisji o 99%

265 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Aug 23, 2018

Innowacyjny system ochrony powietrza UTWS z filtrem uruchomiono, zgodnie z zapowiedziami, na suszarni płyt wiórowych zakładu Kronospan w Szczecinku. Pierwsze wyniki badań emisji przerosły oczekiwania firmy. Wykazały zmniejszenie ilości pyłu o 95%, natomiast LZO (lotnych związków organicznych) – aż o 99%.

UTWS, redukujący zarówno ilość pyłu, jak i lotnych związków organicznych, odpowiedzialnych za zapach, poza układem dopalania substancji organicznych i wydzielonym, zamkniętym obiegiem suszenia, jest wyposażony również w niezwykle skuteczny elektrofiltr.

Główne zalety zastosowanego rozwiązania, pozwalające na tak znaczne ograniczenie emitowanych substancji organicznych o charakterystycznym zapachu drewna, to brak kontaktu gorących gazów ze spalania paliwa z suszonym drewnem oraz ich termiczne utlenienie w wysokiej temperaturze.

Żadna z firm konkurencyjnych w branży płyt drewnopochodnych w Polsce nie stosuje tak zaawansowanego, prośrodowiskowego rozwiązania.

- Obecnie system znajduje się w fazie rozruchu. Tak ogromna, poważna instalacja wymaga dostrojenia, aby działała najefektywniej, jak to możliwe, a to wymaga czasu. Naszym priorytetem jest zmniejszenie oddziaływania na otoczenie do absolutnego minimum. I nie chodzi tu wyłącznie o dostosowanie zakładu do wymagań BAT (najlepszych dostępnych technik), ponieważ to już zostało osiągnięte z nawiązką, ale o komfort życia mieszkańców Szczecinka. – mówi Zbigniew Klugiewicz, kierownik ochrony środowiska Kronospan Szczecinek.

To nie koniec działań firmy na rzecz zmniejszania wpływu na otoczenie. System ochrony powietrza UTWS z filtrem na suszarni płyt wiórowych jest kolejnym, jednym z najważniejszych etapów modernizacji. Dostosowanie całego zakładu do nowych przepisów Unii Europejskiej, w tym wytycznych BAT to proces, który potrwa do końca 2019 roku. Przed Kronospanem jeszcze szereg zadań do zrealizowania, dotyczących chociażby linii do produkcji płyt MDF. Wiele z nich realizowanych będzie w najbliższych miesiącach, inne – w przyszłym roku.
Kronospan zaprosił wszystkich szczecinecczan na piknik rodzinny, połączony z prezentacją na temat systemu ochrony powietrza UTWS oraz z jego obejrzeniem na terenie zakładu. Z tej możliwości skorzystało dwa i pół tysiąca mieszkańców.

Comments are turned off

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...