Loading...

"TURNALAR"_Hüseyni Türkü (C Tanrıkorur) _SELMA SAĞBAŞ

27,800 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jan 24, 2008

HÜSEYNI TÜRKÜ - "Turnalar"- "Cranes"
Lyrics/Güfte: Refet Körüklü
Composer/Bestekâr: CİNUÇEN TANRIKORUR
Opus / Beste no.118 Ankara 1979
Beat/Usûl: Nim Sofyan
Speaker/sunucu: Yusuf Ziya Özkan

SELMA SAĞBAŞ_singer & the TANRIKORUR ENSEMBLE;
CİNUÇEN TANRIKORUR -Ud, Yavuz AKALIN - Ney, Fahrettin ÇİMENLİ - Yayli Tanbur, Aydın ORAN- Keman, Taner SAYACIOĞLU- Kanun, Özer ARKUN- Cello, Vahid ANADOLU- Daire, Fahrettin YARKIN- Daire
CİNUÇEN TANRIKORUR (1938-2000) was a famous Turkish composer, master oud player and singer who composed 505 musical compositions in almost every known genre and form of classical Turkish Music, and to whose repertory he added innovative contributions of surprising makam transitions and uses of traditional and new forms. He was a master of Turkish makam and himself invented 3 new makams -- Seddisaba, Zavilasiran and Gulbûse_ in which he composed complete concert suites (fasils) and even four 40 minute long Mevlevi Ayin compositions for the Sema Ceremony music for the Whirling Dervishes.
This charming folkloric song called "Turnalar" ("Cranes") in the maqam Hüseyni in "Turku" form was composed by Cinucen Tanrikorur in 1979 during the middle period of his career. The performance is by the composer's valuable student, the well-known singer SELMA SAGBAS, accompanied by the composer himself with his Tanrikorur Instrumental Ensemble during the Selma Sagbas Concert at the 45th anniversary celebration of Tanrıkorur as a composer on December 26 1996 at Istanbul's Cemal Resit Rey Concert Hall.

Cinuçen Tanrıkorur, 1938-2000 yılları arasında yaşamış usta bir ûdî, ses sanatkârı ve Türk Mûsikîsi'nin hemen her tür ve formunda 505 adet eser bestelemiş ünlü bir bestekârdır. Tanrıkorur, Türk Mûsikîsi repertuarına klâsik ve yeni formlardaki eserleri ve bu eserlerindeki sürpriz makam geçişleriyle bir çok yenilik getirmiştir. Şeddisabâ, Zâvilaşîran ve Gülbûse adlarında üç adet yeni makam terkîb etmiş, bu makamlardan birer klâsik fasıl, hatta Zâvilaşîran makamından bir de icrâ süresi 40 dakikayı bulan Mevlevî Âyin-i Şerîfi bestelemiştir.
Bu kayıt, Tanrıkorur'un 1979 yılında Hüseynî makamında bestelemiş olduğu ve güftesi Refet Körüklü'ye âit olan "Turnalar" isimli eserinin, 26 Aralık 1996'da Tanrıkorur'un bestekârlığının 45. yılı kutlamaları münâsebetiyle İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda düzenlenmiş olan bir konserde değerli öğrencisi ve usta icrâcı SELMA SAĞBAŞ tarafından icrâsını içermektedir.

"TURNALAR" - HÜSEYNÎ TÜRKÜ

Gelişiniz neredendir bilemem
Yorgunsunuz, mola verin turnalar
Yıllar vardır hasret çeker gülemem
Şu gönül bahçeme girin turnalar

En az ben de bülbül gibi yanmışım
Durun, alevimi görün turnalar
Seçilmez bir halde baharımı kışım
Beni dağa, çöle sorun turnalar

Benim kader tâ ezelden böyledir
Beni fazla ağlatmayın turnalar
Şaşkın felek neler neler söyletir
Bana kara bağlatmayın turnalar

Uzaktan uzağa bir selâm yeter
Bu hasreti yere çarpın turnalar
Yardan ayrı düşmek ölümden beter
Bana aşk ateşi serpin turnalar
_ Refet Körüklü

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...