40
 • Manavgat

  44,668 views 6 years ago
  Turkiye & Deutsch Full HD 1080

  Manavgat'ın kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, yerleşim merkezi oluşunun M.Ö. 150-200 yılları arasında olduğu sanılmaktadır. 400-500 yılları arasında konaklama ve göçme şeklinde geçici yerleşmelere sahip olduğu söylenmektedir. M.Ö.'sinden yakın zamana kadar, şimdiki ilçe yakınlarında kayıklar ve gemilerin çay üzerinde bulunan iki yaka arasında yük ve insan taşımacılığı yapıldığı, belgelerden anlaşılmaktadır. Evliya Çelebi, şimdiki Gündoğdu Köyü yakınlarında Sarısu civarında kaplan avlandığını ve bu çevrede yörük denilen halkın oturduğunu anlatır. Manavgat o zamanlar bir yerleşim merkezi değildi. Kuzeyde Toroslar, güneyde Akdeniz, doğuda Manavgat Çayı ile çevrelenen geniş alana verilen ad idi. Malazgirt savaşından sonra bu yöreye Horasan'dan gelen yörükler ve Yörük Beyleri yerleşmiştir. Manavgat çayının batı yakası Tugay beylerinin, doğu yakası Senir beylerinin tımar, zeamet ve başları olarak Cumhuriyet dönemine kadar devam etmiştir. Daha sonra bu iki yaka birleştirilerek 1923 yılında Manavgat adı ile ilçe olmuştur. Manavgat ilçesi, vilayet merkezi Antalya'ya 72 km. uzaklıkta olup, Manavgat Irmağı'nın her iki yanındaki aynı isimli ve verimli ova üzerine kurulmuştur. İlçe merkezi Akdeniz kıyısından 4 km. içerde bulunmaktadır. Kuzeyi sık ormanlarla kaplı doğa güzelliklerine sahip Toros Dağları ile sınırlanmaktadır. İlçeyi ortadan bölen Manavgat Irmağı ovaya verimlilik ve zenginlik verir. Manavgat Şelalesi ve deltası ilçenin en önemli doğal zenginliğidir. İlçenin güneyinde yer alan sık çam ağaçları ile kaplı Sorgun Ormanı ve Manavgat Irmağı deltasının alüvyonlarla dolması nedeniyle oluşan Titreyengöl, yöredeki diğer doğa güzellikleridir. Ayrıca ilçenin kuzeyinde Manavgat Irmağı'nın Toroslar'daki derin vadisi üzerine yapılmış olan kaya dolgu Oymapınar Barajı ile daha aşağıdaki Manavgat barajı gölleri ve çevresi eşsiz güzelliktedir. Yöre jeep safari turlarının yapıldığı yerlerden biridir. Manavgat Ovası 2500 km2 alanı ile Antalya ilinin en büyük verimli ovası olup, başta pamuk olmak üzere buğday, arpa, çavdar ile 45 çeşit meyve ve sebze üretilir. Yörede seracılık önemli bir uğraştır. Sebze ve meyve yetiştiriciliğinin yanısıra son yıllarda sera çiçekçiliği de oldukça gelişmiştir. Nehir vadisinde birçok alabalık üretim çiftlikleri vardır ve ayrıca nehir üzerinde botlarla geziler düzenlenmektedir. Son yıllarda turizmin gelişmesine paralel olarak gelişen ve büyüyen ilçenin güneyinde yer alan Sorgun ve Titreyengöl alanlarında dünya standartlarının da konaklama tesisleri ve tatil köyleri inşa edilmiştir. Manavgat tarihinin çok eskilere gittiği, adının Luwi dilinde Manauwa (anasal tanrıça tapınağı) olduğu bilinmektedir. Çeşitli dönemlerde Seleukeia ve Side antik kentlerinin ortak kutsal alanı olarak kullandığı sanılmaktadır.

  Manavgat
  Manavgat ist von Antalya 72 km entfernt und ist erbaut auf beiden Seiten des Manavgat-Flusses auf einer fruchtbaren Ebene. Die Nordseite ist bewaldet und die Stadt trennt sich vom Festland mit den Taurus-Gebirgen. Der Manavgat-Fluss, der die Stadt in zwei Teile teilt, bringt Fruchtbarkeit und somit Reichtum. Der Manavgat-Wasserfall ist die wichtigste Sehenwürdigkeit der Stadt.Der auf dem Manavgat-Fluss gebaute Oymapınar Staudamm befindet sich in einer sehr schönen Umgebung. Hierher fahren auch die Touristen bei den Jeep Safari Ausflügen. Die Manavgat Ebene ist mit 2500 km2 die grösste Ebene der Provinz Antalya und überaus fruchtbar. Getreide, Baumvolle, Sesam und noch 45 verschiedene Obst-und Gemüsoserten werden hier angebaut. Die vielen Gewaechshaeuser sind für den Gemüse-und Blumenanbau. In Richtung Alanya kann man die Bananenplantagen finden.
  Am Fluss entlang werden Fische gezüchtet. Die Geschichte von Manavgat ist sehr alt, der frühere Name der Stadt war in der Luwi-Sprache Manauwa (Muttergöttin Tempel). Jahrhundertelang haben die Antikstaedte Seleukeia und Side Manavgat als heiligen Ort angesehen.ts
  Manavgat unterhält einen ständigen Markt, montags ist jedoch großer Markttag, so das Sie wenn möglich, Ihren Ausflug nach Manavgat am Montag machen sollten. Der Markt bietet dann wirklich von allem etwas.
  Der ständige, überdachte Teil des Marktes besteht hauptsächlich aus den Gewürz,- Gemüse und Obstständen. Hier finden Sie keine Eierschachteln, sondern Säcke mit Stroh und Eier drin. Frauen sitzen auf dem Boden und bieten gemeinsam ihre Produkte an. Es gibt Orangen, Äpfel, frische Erdbeeren, ... Show less
  Read more
 • Uploads Play all

  This item has been hidden
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...