Leggyakoribb kérdések
Több módja is van annak, hogy megtedd az első lépéseket a YouTube-on. Különféle formátumokat és funkciókat kínálunk, biztosítva számodra az ahhoz szükséges rugalmasságot, hogy szabadon alkothass, legyen szó a Shortsról, tehát legfeljebb 60 másodpercig futó álló videókról, vagy éppen hosszabb formátumú videókról.
Mindegy, milyen témában alkotsz, az első lépés mindig egy YouTube-csatorna létrehozása.
- Először is be kell jelentkezned a YouTube-ba egy Google-fiókon keresztül.
- Amint sikerült a bejelentkezés, kattints a „Fiók létrehozása” elemre, és válaszd ki, hogy személyes célra vagy a vállalkozásodhoz hoznád-e létre.
- Ezt követően tudsz létrehozni egy YouTube-csatornát a fiókodhoz, videókat feltölteni, hozzászólásokat írni, valamint rövid videókat és lejátszási listákat létrehozni.
A következő lépés: végre feltöltheted a videóidat!
- Mi sem egyszerűbb a feltöltésnél. Csak jelentkezz be YouTube-fiókodba, majd kattints a „Létrehozás” ikonra.
- Ha hosszabb formátumú videó feltöltését tervezed, válaszd a „Videó feltöltése” lehetőséget, majd pedig a kívánt videofájlt – egyszerre akár 15 fájlt is feltölthetsz!
- Ha szeretnél feltölteni egy YouTube Short videót, előtte be kell jelentkezned a YouTube Mobilra, ahol érintsd meg a „Létrehozás” elemet, majd pedig a „Rövid videó készítése” elemet. Itt vagy fel tudsz tölteni egy videót a galériádból, vagy pedig egyszerűen használható eszközkészletünk használatával tudsz alkotni.
Több módja is van annak, hogy az alkotók bevételre tegyenek szert a YouTube-on, de a többség azzal kezdi, hogy a YouTube Partnerprogram (YPP) tagjává válik.*
Az elfogadást követően számos különféle bevételszerzési termékhez fogsz tudni hozzáférni, beleértve a videóid által termelt hirdetési és YouTube Premium-bevételeket, a csatornatagságokat, az árucikkpolcokat, a Super Chatet és a Super Stickerst, valamint a BrandConnectet. Mindegyik funkcióhoz külön teljesítményi és alkalmassági követelményeknek kell eleget tenni.
A YouTube Shorts Fundon keresztüli legújabb ajánlatunk nem korlátozódik a YouTube Partnerprogramban részt vevő alkotókra. Bárki jogosult a részvételre, az előfeltétel csupán egy olyan egyedi rövid videó létrehozása, amely örömet szerez a YouTube-közösségnek. Havonta több ezer alkotót szólítunk meg, díjazva a legnépszerűbb rövid videókon keresztüli hozzájárulásukat.
Így tudsz bevételre szert tenni
*Az alkalmassági követelményektől függően.
Csatornádat úgy tudod fejleszteni, ha olyan videókat gyártasz, amelyeket a nézők szívesen néznek meg, és ha a videókat megfelelően mutatod be a közönségnek. Ennek során érdemes néhány tippet észben tartanod.
Minden egyes videónál jól gondold át, milyen címet, leírást és indexképet szeretnél használni – ugyanis fontos, hogy ezek pontosan tükrözzék az adott tartalmat, és tudassák a nézőkkel, hogy mire számíthatnak a videóban. Ha Shorts formátumban alkotsz, törekedj arra, hogy a tartalmad első 1–2 másodperce képes legyen megragadni a videófeedet görgető nézők figyelmét!
Amint elérted, hogy a nézők megnézzék a tartalmaidat, szabadon irányíthatod figyelmüket hashtagekkel, lejátszási listákkal, kártyákkal, záróképernyőkkel stb.
Kereső- és felfedezőrendszereink kifejezetten azzal a céllal jöttek létre, hogy megtalálják az egyes nézők egyéni érdeklődési köreinek megfelelő videókat. Olyan dolgok alapján ajánlunk videókat, mint pl.: mit néz és mit nem néz a közönséged, mennyi időt tölt tartalmak nézésével, mit szeret és mit nem szeret, jelöl-e meg videót „nem érdekel” címkével, továbbá elégedettségi felméréseket is figyelembe veszünk.
Tehát ahelyett, hogy próbálnád kideríteni, milyen titkos mechanizmus alapján működnek ezek a rendszerek, inkább azzal foglalkozz, hogy olyan videókat gyárts, amelyek szerinted felkeltik majd a közönséged érdeklődését. Érdemes megemlítenünk egy nagyszerű eszközt, a YouTube Analyticset, amelynek adataira támaszkodva könnyebben megértheted, hogyan teljesítenek meglévő tartalmaid, továbbá a leendő videók szempontjából hasznos statisztikákba pillanthatsz bele.
Ha azt veszed észre, hogy YouTube-fiókodat vagy -csatornádat feltörték, illetve kérdésessé vált ezek biztonsága, akkor először is azt érdemes ellenőrizned, hogy be tudsz-e jelentkezni a fiókodba.
Ha nem sikerül bejelentkezned a fiókodba, helyre kell állítanod Google-fiókodat. Ehhez meg kell válaszolnod néhány biztonsági kérdést annak igazolásához, hogy valóban a tiéd a fiók. Ezt követően a jelszavad visszaállítására szólít fel a rendszer.
Ha fontos számodra fiókod állandó védelme, javasoljuk, hogy kapcsold be a kétlépcsős azonosítást, amelyet a Biztonság részben állíthatsz be.
A YouTube Studio kiindulópontként szolgál ahhoz, hogy videókat tegyél közzé, illetve szerkessz csatornádon. Ha szeretnéd frissíteni csatornád alapvető adatait, például a nevét, a profilképét vagy a szalaghirdetését, csak jelentkezz be, és érintsd meg a „Személyre szabás” elemet, hogy lásd a lehetőségeket.
Csatornádon a Studio mobilalkalmazással is tudsz változtatni. Érintsd meg a „Saját csatorna” elemet, majd a „Csatorna szerkesztése” elemet, ha szeretnéd frissíteni és szerkeszteni azt, ahogy csatornád a nézők számára megjelenik. Vedd figyelembe, hogy csatornád nevét 90 naponta háromszor tudod módosítani.
A „Felkapott” lap lényege, hogy segítsünk a nézőknek tájékozódni azzal kapcsolatban, hogy mi történik a YouTube-on és a nagyvilágban. A „Felkapott” lapon igyekszünk olyan videókat megjeleníteni, amelyeket a nézők széles köre érdekesnek talál majd.
A „Felkapott” lap nem személyre szabott, tehát ugyanazokat a felkapott videókat jeleníti meg minden felhasználónak minden országban. Ez magyarázatot ad arra, miért szerepelhetnek olyan videók a „Felkapott” lapon, amelyek nem a böngésződ nyelvén készültek.
Bármely adott pillanatot vizsgálva a főbb piacok „Felkapott” videóinak legalább 50%-a YouTube-alkotóktól származik, míg a fennmaradó részt a zene és a hagyományos média teszi ki.
Lényegében úgy tudod népszerűsíteni a videóidat, ha terjeszted azokat. A YouTube-on különféle eszközök állnak rendelkezésedre ehhez: kártyák, záróképernyők, Történetek és közösségi bejegyzések, amelyek mind egy konkrét tartalomra irányítják rá a nézők figyelmét.
A platformon kívül érdemes népszerűsítened videóidat a közösségi oldalakon és az adott témához kapcsolódó és a célközönségednek megfelelő közösségekben, podcastokban vagy platformokon.
Van néhány olyan eset, amikor a YouTube-csatornádon kikapcsolhatjuk a bevételszerzést. Az alábbiak bármelyikének elkövetése esetén felfüggeszthetjük a kifizetéseket:
- Olyan videókból próbálsz bevételt szerezni, amelyek nem a te tulajdonodban vannak. Győződj meg róla, hogy rendelkezel a tartalom feltöltéséhez szükséges jogosultsággal: Olvasd át a Szerzői jogi GYIK-et, hogy feltétlenül tisztában légy a méltányos használat lényegével.
- Olyan videókból próbálsz bevételt szerezni, amelyek nem felelnek meg a hirdetőbarát tartalomra vonatkozó irányelveinknek. Fenntarthatjuk a jogot arra, hogy teljes csatornádon kikapcsoljuk a hirdetéseket abban az esetben, ha a tartalmad nagy része nem hirdetőbarát, illetve irányelveink ismétlődő, súlyos megsértése esetén (többek között ide tartozik a felkavaró, megalázó vagy gyűlöletkeltő tartalmak feltöltése).
- A YouTube bevételszerzési irányelveinek, a YouTube spameléssel kapcsolatos irányelveinek, az AdSense-programszabályzatnak vagy a YouTube Általános Szerződési Feltételeinek megsértése.
A videóval vagy csatornával kapcsolatos problémától függően lépéseket tehetsz a bevételszerzés visszaállítása érdekében.
Ne feledd, hogy a YouTube bevételszerzési irányelveinek súlyos megsértése azzal járhat, hogy véglegesen letiltjuk a bevételszerzést az érintett fiókodnál.
Csatornád bevételszerzésének szüneteltetésére is lehetőség van. Erre akkor szokott sor kerülni, amikor nincs egy aktív és jóváhagyott AdSense-fiók összekapcsolva a csatornáddal. Amennyiben részt veszel a YouTube Partnerprogramban, és bevételszerzésed éppen szünetel, ne aggódj – ettől még továbbra is benne vagy a programban. A bevételszerzés folytatódni fog, amint összekapcsoltál a csatornáddal egy aktív és jóváhagyott AdSense-fiókot.
A szerzői jogi figyelmeztetés azt jelenti, hogy egy szerzőijog-tulajdonos jóváhagyott, legális eltávolítási kérelmet nyújtott be a saját tartalmát felhasználó videóra vonatkozóan.
Azért, hogy a szerzői jogi törvénynek eleget tegyünk, eltávolítjuk a videót. Az első szerzői jogi figyelmeztetés egy figyelemfelhívás. Ha ilyet kapsz, akkor el kell végezned a Szerzői Jogi Iskolát, ahol megértheted a szerzői jog mibenlétét, továbbá azt, hogyan tartatjuk azt be a YouTube-on.
Íme három módszer, amely megoldást jelent szerzői jogi figyelmeztetés esetén