14
 • Táborská setkání 2017 - Tabor Meetings 2017

  111 views 8 months ago
  Videoklip z mezinárodního historického festivalu Táborská setkání 2017
  Production: www.videosevcik.cz
  Customer: www.taborcz.eu
  Music: www.braagas.com

  Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít další ročník festivalu Táborská setkání.
  Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožívá na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století. Časem, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Také nyní, po téměř šesti stovkách let každoročně symbolicky přebírá slavný hejtman vládu nad Táborem. Za rachotu bubnů a světel pochodní ho přitom doprovází zástup jeho husitských bojovníků.
  Po slavnostním zahájení si už stačí vybrat, zda zavítáte ke stánku s medovinou a chlebem se škvarky, nebo dáte přednost vybraným středověkým lahůdkám v některé z útulných taveren. Programový „jídelníček“ je také nepřeberný – ohňostroj; průvody v historických kostýmech; středověký jarmark; žebrácká ulička; koncerty duchovní, středověké, ale i současné hudby; vystoupení skupin historického šermu; rytířský turnaj na koních; divadla pod širým nebem; výstavy; hry a soutěže pro děti. To a mnohem víc vám nabízí Táborská setkání…

  Video clip of international historical festival Tabor Meetings

  Do you like a medieval atmosphere? Do you like listening to traditional music, do you like singing and partying under the open sky? So, do not miss another year of the Tábor Meetings Festival.
  Tábor is a perfect location for period festivals. The historic centre with several squares, crooked lanes and large green areas behind the town walls return back to the first half of the 15th century, to the time when the town was controlled by the Hussite captain Jan Žižka of Trocnov. And again, today, nearly six hundred years later, this famous warrior symbolically takes over the control of the town for the three days. He is accompanied by noisy drummers and a faithful crowd of Hussite warriors carrying lighted torches during his parade through the town. After the festive opening, which includes a fireworks display, it is up to each visitor what they choose both to eat and do.
  Stalls offering medieval mead and bread with greaves are almost irresistible and can only be passed unnoticed by those heading for one of the cosy taverns offering medieval tidbits. As far as the programme is concerned, the variety is huge – parades in historical costumes, exhibitions, concerts of religious, medieval or contemporary music, open-air theatre performances, games and competitions for children and the list goes on and on. You are not going to miss it, are you?
  How to get to Tábor: Tábor is easy to get to, it lies on mail roads and railway lines from Prague to České Budějovice and from Pilsen to Brno with regular train and bus connections. It takes 1.5 hours to get from Prague to Tábor and 3 hours form Brno to Tábor. Show less
  Read more
 • Uploads Play all

  This item has been hidden
 • Památky - Sightseeing Play all

  This item has been hidden
 • Archiv - Archives Play all

  This item has been hidden
 • Táborská setkání - Tábor Meetings Play all

  This item has been hidden
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...