• L.A. Core Shadow Official Promotional Movie

  176 views 5 years ago
  Peperski eksploruje i pogłębia odkryte przez artystów pop-artu możliwości sitodruku. Ale, dzięki temu, że odbitki powstają na podstawie jej własnych rysunków, nadaje im znacznie bardziej osobisty charakter. Zwłaszcza, że często pojawia się w nich sama, np. w serii autoportretów, gdzie komiksowy charakter przedstawianych postaci podkreśla przynależność Peperski do szeroko pojętego nurtu street-artu. Ostatnio coraz wyraźniej odchodzi od figuratywności, skupiając się na kolorystycznych możliwościach, kontrastowanych z bielą papieru, odbitek.
  Dzieło sztuki w dobie reprodukcji traci, wg. Waltera Benjamina, swą jedyność, niepowtarzalność, a więc swą „aurę". Peperski stara się tę aurę jednak uratować. Posługując się techniką reprodukcji nie rezygnuje z naturalnego dystansu do rzeczy oglądanych, właściwego rysunkowi czy malarstwu.
  Pokazywana w Galerii Klimy Bocheńskiej seria L.A Core Shadow powstała w Los Angeles na początku 2013 r. Najpierw, rozkładając na chodniku zwykły, biały papier, artystka odrysowywała markerem cienie, jakie w słoneczny dzień zostawiały przedmioty -- części miasta: samochody, rowery, stoliki. Pobrudzone ziemią, ze śladami butów i kawałkami taśmy klejącej rysunki, stały się prawdziwym elementem sztuki ulicy. Przeniesione na wielkie ekrany sita, zostały przez artystkę zatrzymane pod postacią czystych, jednobarwnych, płaszczyznowych sitodruków. Cienie to swoiste ślady rzeczy a sitodrukowe odbitki to ślady ich odbicia. Jest w tym bardzo interesujący element gry pozytywu z negatywem, cienie ujawniają miejsca, do których nie dociera światło a jednocześnie są wyznaczone przez przysłaniający światło obiekt. Ale nie pozostają mu wierne, przybierają kształty na tyle odmienne, że zaczynają żyć własnym życiem lub w jakiś szczególny sposób interpretować rzeczy, dzięki którym powstały. Dlatego motyw cienia bywa tak chętnie podejmowany przez literaturę i sztukę. Swoją „dokumentację" cieni przełożyła Peperski na kolor -- drukowane na 300 gramowym papierze czerpanym grafiki są nasycone intensywnymi barwami: żółcią, zielenią, pomarańczem, granatem, tworzą mocny kontrast z bielą płaszczyzny papieru. A jednocześnie nadają siły odbitym formom.
  Zarówno rysunkowe pierwowzory grafik, jak i sitodruki będzie można oglądać w Galerii Klimy Bocheńskiej w dniach 16 -- 21 listopada 2013.

  http://peperski.com
  http://strefapi.pl Show less
  Read more
 • This item has been hidden
 • Uploads Play all

  This item has been hidden
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...