396
 • Sarsılmış Bebek Sendromu

  1,242 views 1 year ago
  Öncelikle bu videoyu tüm bebek sahibi olanlar, olmayı düşünenler, bebek bakımı üstlenenler izlemeli ve izletmeli. Konumuz sarsılmış bebek sendromu...
  En önemli bulgu bebeklerde gözdibi kanlanmaları. Belirtilere ek olarak; titreme,kusma,sürekli uyku hali,felç,cilt renginde bozulma, apne, kasılma, koma,bilinç durması, solunum kapanması da olabilir.
  arsılmış bebek sendromu maalesef Türkiye de pek fazla bilinmiyor fakat açtığı sonuçlar gerçekten ürkütücü. Aileler ne kadar bilinçli olursa olsun bu hataya düşebiliyor. Üç yaş altındaki bebeklerin beyinleri akışkan jöle kıvamındadır ve bebeklere yapılan ani hareketler kalıcı hasarlara neden olabilir.
  Bu sendrom bazı durumlarda 5 yaşına kadar çıkabilir
  Anne ve babaların bebeklerinde en çok zorlandığı zaman, ağlama nöbetleri oluyor.
  Öne arkaya sallama sırasında beyin de aynı şekilde öne arkaya doğru haraket ederek kafatasına çarpıyor. Beyin damarları kopuyor. İlk seferde durum farkına varılmayabiliyor. Bebeklerde bir bilinçsizlik hali, kendini kaybetme ya da uykuya dalma olabilir. Bu durumun sonuçları gerçekten çok ağır olabiliyor. Bebeklerde bu sarsılma sonucu körlük, işitme kaybı, beyin kanaması, zeka geriliği, motor gelişimi problemleri, beyinde ödem, kafatası kırıkları,ağır nörolojik engeller görülür ve bebeklerin büyük bir kısmı sarsılma sonucu ölür. Sarsılma sonucu bebeklerde hasar olmaması çok düşük bir orandır.
  Toplumu sarsılmış bebek konuda bilinçlendirme adına videomu beğenip, paylaşırsan sevinirim. Ayrıca ileriki videolar için kanalıma abone olmayı unutma Show less
  Read more
 • Uploads Play all

  This item has been hidden
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...