Upload

Loading icon Loading...

This video is unavailable.

Darko Pančev MАCEDONIA 2-0 Panathinaikos Greece

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to like tracker2can's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to dislike tracker2can's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to add tracker2can's video to your playlist.

Uploaded on Oct 3, 2011

1991/92 European Champions Clubs' Cup
Group A
4.3.1992. Olympic Stadium - Athens, Greece
0:1 Darko Pančev 69'
0:2 Darko Pančev 86'
Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας 0:2
Panatinaikos - Crvena Zvezda 0:2
Panathinaikos - Red Star 0:2

Антимакедонската кампања на Грција се почувствува и во фудбалот
Прстите на политиката не го одминуваат македонскиот фудбал, иницирани од спорот со Грција околу името. Панчев тоа го чувствува во Атина, по повод гостувањето на Црвена Звезда во Купот на шампионите.
„Март месец 1992 година... Игравме против Грците и едноставно јас меѓу првите ја почуствуваав таа антимакедонска кампања од страна на Грците. Многу пати сум го кажувал овој познат инцидент. Кога стигнавме во Атина, на аеродромот, на граничниот премин, јас не сакав да попуштам и сакав да влезам во Грција како Македонец. Тоа веќе влезе во историјата, но тоа беше предигра за се' што се случуваше понатака".

Сеќавање на натпреварот од 1992 год. во Лигата на шампионите помеѓу Црвена звезда и Панатинаикос, кога Дарко Панчев даде два гола среде Атина.

darko pancev pančev republic macedonia makedonija makedonec crvena zvezda panatinaikos grcija hellas ellada greek eλλάς eλλάδα solun united macedonians soccer football history red star gold european europe република македонија дарко панчев македонец 1992 документ

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Ratings have been disabled for this video.
Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.

Loading icon Loading...

Loading...
Working...
to add this to Watch Later

Add to