Alert icon
We're changing our privacy policy. This stuff matters.  Learn more  Dismiss

Fotbollen

Loading...

Sign in or sign up now!
Alert icon
Upgrade to the latest Flash Player for improved playback performance. Upgrade now or more info.
974 views
Loading...
Alert icon
Sign in or sign up now!
Alert icon

Uploaded by on May 31, 2009

Skurups Journalistlinje 08/09 tar den vänskapliga kampen mellan grupp a och b till fotbollsplanen för att avgöra vem som är bäst på det vackra spelet. Här nedan följer matchreferat singerat pudding redaktionen.


Årets segrare i matchernas match är A-gruppen efter en hård kamp. John Palm blev matchvinnare med ett mål och en assist.

Det var perfekta förutsättningar för fotboll. Solen sken och mattan var som greenerna på St Andrews.
A-gruppen inledde i ett fasansfullt tempo med korta, snabba passningar. B-gruppen fick mest jaga boll och gång på gång störde Jakob Rickardsson deras uppspel.
Efter tio minuter svängde matchen och B-gruppen började ta över mer och mer. Martin Brusewitz hittade rätt med passningarna och Tomas Malmberg kom rätt i löpningarna.
Med 17 minuter gångna bröt Hampus Jarnlo igenom försvaret och dundrade in 1-0 bakom en chanslös Markus Jonsson i målet. Matchen stod och vägde, då var man tvungen att kliva fram, säger Hampus Jarnlo, till vardags spelande i AIF Barrikaden.

Första halvlekens sista spelminut. B-gruppen gick och väntade på halvtidsvila, då John Palm fick bollen på vänsterkanten. Han bröt in, drog två gubbar av avlossade ett skott från distans. Tomas Malmberg i målet var tvungen att släppa retur och Patrik Lundberg högg som en kobra. Kvitteringen var ett faktum.
Efter halvtid fortsatte B-gruppens press. Flera gånger blev Markus Jonssons den räddande ängeln i målet. Martin Brusewitz sökte sig ut på högerkanten flera gånger, men blev effektivt stoppad av matchens gigant, Emilia Holmqvist, som gjorde en Glenn Hysén-match
Hemska scener utspelade sig i mitten av andra halvlek, då Emilia Holmqvist fastnade i tuggbuskarna och rev upp vänstra knät, men hon bet ihop och genomförde matchen 100% felfri. Inga konstigheter. Bara upp i ryggen på dem, så att de inte kan vända, säger Emilia Holmqvist.
Det var ställningskrig andra delen av halvleken. Dan Jonsson i A-gruppen avvärjde flera anfall och lyckades komma upp i en del farliga kontringar. Moa Skimutis vann mycket boll på mittplan.
Tillslut fick John Palm bollen utanför straffområdet. Han drog till på vinst och förlust, bollen gick via en försvarare in i målet bakom en chanslös Samuel Inghammar.
Trots en enorm press i slutet lyckades inte B-gruppen kvittera. Matchen slutade 2-1 och A-gruppens glädje hade inga gränser. Det här är det vackraste jag varit med om sedan jag konfirmerade mig. Och då är jag ändå inte konfirmerad, säger Patrik Lundberg efter matchen.

A-gruppen B-gruppen 2-1 (1-1)
Målen: 0-1 Hampus Jarnlo (17), 1-1 Patrik Lundberg (19), 2-1 John Palm (35)
Varningar: Samuel Inghammar
Domare: Petter från Filmlinjen

Lagen:
A-gruppen
Markus Jonsson
Emilia Holmqvist John Palm
Patrik Lundberg Dan Jonsson
Jakob "The Snake" Rickardsson

B-gruppen
Samuel Inghammar
Hampus Jarnlo Tobias Wallin
Moa Skimutis Martin Brusewitz
Tomas Malmberg

Supporters:
Adrianna Hjalming
Mattias Sävenstrand
Jonas Asp

Category:

People & Blogs

Tags:

License:

Standard YouTube License

Link to this comment:

Share to:
see all

All Comments (2)

Sign In or Sign Up now to post a comment!
  • 0:37 ...

  • MAGISKT!

Loading...
Alert icon
0 / 00Unsaved Playlist Return to active list
    1. Your queue is empty. Add videos to your queue using this button:
      or sign in to load a different list.
    Loading...Loading...Saving...
    • Clear all videos from this list
    • Learn more