Uploaded by paintingincopenhagen on Sep 12, 2009
From the artwork "Greatings to Valby" 1977 made by Danish painter Tonning Rasmussen (b.1936).
To the artwork "Greatings to Tonning" 2009 made by Danish painter Jonas Hvid Søndergaard (b.1977).
Hilsen Til Tonning
Kære Tonning Rasmussen
Jeg er inviteret med på en udstilling i den gammel tappehal E ude på Carlsberg. Carlsberg der er ved at transformere sig fra at være industri til at blive en udvidelse af byrummet, har som noget meget unikt tænkt kunst og kultur ind i processen fra starten af. Udstillingen jeg skal være med på, er skabt på initiativ fra Anita Viola og Simon Grimm, og deres ide har været at invitere en række kunstnere til at komme med et anderledes bud på kunst i den nye by.
Da jeg blev inviteret med på udstillingen tog jeg ud på Carlsberg og gik en lang tur på området. Det var enormt interessant at gå rundt derude på det kæmpe område, og se hvor flotte de gamle bygninger var, som Brygger Jacobsen fik bygget tilbage i 1847. Jeg har været meget imponeret over at Carlsberg flere år inden de lukkede ned på området har lavet en udførlig plan over hvad der skal ske med området, og at de har tænkt mere end nye boliger ind, nemlig at flere forskellige kunstarter ikke kun skal kunne vises på området, men også skabes.
Da jeg gik og kiggede på bygningerne for at få en ide til et nyt kunstværk, så jeg pludselig på en gavl at der hang en udsmykning.
Udsmykningen var tydeligvis lavet af en maler, selvom felterne i maleriet var stykker af træ der var sat sammen. Felterne i maleriet var hårdt afgrænset, og firkanter og trekanter blandede sig med hinanden, jeg kunne ikke slippe det med øjnene, og det virkede meget familiært, og visse elementer og udsnit fik mig til at tænke på nogle af mine egne malerier.
Udsmykningen kunne jeg se var lavet af en dansk konkret kunstner, men hvem det var, kunne jeg ikke lige tyde. Da jeg kontaktede Carlsberg fik jeg at vide at det var dig, der havde lavet udsmykningen. Jeg kunne bare ikke rigtigt se det, da jeg kun kender dig fra dine malerier, og især gavludsmykninger med bløde abstrakte former, der dog ikke er helt abstrakte alligevel, da du maler øjne og finnelignende former på, så de kommer til at minde en om kulørte amorfe fantasihvaler. Jeg kunne dog godt se ligheden, da der i den abstrakte udsmykning på Carlsberg pludselig var placeret symboler som en mund eller et hjerte.
I vores invitation til udstillingen stod der at dette nye byområde kræver ny kunst tænkt på en ny måde, der ligger i forlængelse af/ i forhold til dét som rummet er i dag. Jeg begyndte at overveje om det kunne være interessant at gå direkte ind og bruge nogle af dine elementer i mit værk på udstillingen, jeg har tidligere taget elementer fra bygninger altaner og stilladser fra byrummet, men aldrig elementer fra en anden kunstner, men da jeg fik at vide af Carlsberg at du havde lavet udsmykningen i 1977, var jeg ikke i tvivl.
Udover at jeg er født i 1977, er jeg vokset op i Vandløse i en lejlighed hvor man fra stuevinduet kunne se din gavludsmykning på Jydeholmen Hilsen til Vanløse.
Jeg fik den ide at tage et mindre udsnit fra din udsmykning, dreje den til den ene side, splitte dine elementer fra hinanden, og lade dem mødes igen på en ny måde. Jeg vil ved at gå helt ind i detaljen, og studere der hvor dine felter mødte hinanden i 1977. Lave nogle nye felter ovenpå igen ved hjælp af en ny skitse, og lade dem mødes igen på et vægmaleri malet op med lakfarver på en industri væg af metal i tappehallen. Det er spændende at se hvad der vil ske I denne transformation og overførsel, om man vil kunne genkende felterne fra din udsmykning, og om der vil opstå nye og anderledes spændinger der hvor felterne mødes.
Jeg håber meget at du vil finde eksperimentet interessant, og du må meget gerne skrive tilbage hvis du har nogle ideer eller spørgsmål.
Venlig Hilsen
Jonas Hvid Søndergaard
-
0 likes, 0 dislikes
10:00
Danish Mother i Det Nye Talkshow med Anders Lund Madsenby DKTalkshows15,754 views
2:05
VS - Bordellboss setzt 100.000 Euro Belohnung ausby schwarzwaelderbote10,654 views
1:12
Tönning auf der Halbinsel Eiderstedtby schmidt12104,396 views
1:08
Mårup Kirke under nedtagning - Lønstrup - Vendsyssel!by pedrodapalma3,015 views
0:40
Den 2. Side trailerby JustinUlbrichsen11,176 views
4:52
50.000 kr til kunstnerisk udsmykning i FO-byenby FOAARHUS92 views
2:43
Mike - Dig og mig igenby densygmike25,412 views
2:36
Billedoverføringby PanduroHobbyDK904 views
3:56
Kiwan & Sarah - Vi ses et bedre stedby SarahKiwan17,511 views
3:46
25 fantastiske industrier Carlsbergby 25industrier171 views
17:43
DON'T BE A SLOOTY DANCERTARD! (1/11/10-313)by SHAYTARDS1,480,541 views
1:51
414 - Den tikkende bombe og "terror" (911) mod dig og din familie!by Creatrix13736 views
4:20
Aleg - paa den anden sideby 123timse1238,809 views
0:59
Juletræet med sin pyntby Holtegaad3,676 views
7:53
Abraham Hicks - How to be more visibly happyby vio77X35,621 views
3:49
Painting Flowers Acrylic & Oil by Rami Benatarby Zviramiart9,498 views
1:31
Jonas' første tripler & nogle nye fra Gorm.by Starupgymnastik2,027 views
6:20
Plejehjemby troelsussing364 views
1:21
Omar ka' lide nam nam.wmvby eser27turan20738 views
8:27
rihanna consert in bergen 2011by vildepuzzn1,966 views
- Loading more suggestions...
Link to this comment:
All Comments (0)