Sign in to YouTube

  1. Marc Snir receives 2013 Seymour Cray Computer Engineering Award

  2. Christopher R. Johnson receives 2013 Sidney Fernbach Award

  3. Jack Dongarra receives 2013 ACM-IEEE Computer Society Ken Kennedy Award

  4. Edward Feigenbaum receives 2013 Computer Pioneer Award

  5. 13b CPA FurberAcceptance

  6. Stephen B. Furber receives 2013 Computer Pioneer Award

  7. Brian G. Kiernan receives 2013 Hans Karlsson Award

  8. Nell B. Dale receives 2013 Taylor L. Booth Education Award

  9. Robert J. Fornaro receives 2013 Computer Science and Engineering Undergraduate Teaching Award

  10. Philip S. Yu receives 2013 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  11. Eva Tardos receives 2013 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  12. Kian-Lee Tan receives 2013 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  13. Virgil D. Gligor receives 2013 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  14. Jan Camenisch receives 2013 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  15. 01 Opening

  16. 03 IPSJ V2

  17. 02 GlobalsPartnersIndia

  18. Mark Guzdial receives 2012 Computer Science and Engineering Undergraduate Teaching Award

  19. Arvind receives 2012 Harry H. Goode Memorial Award

  20. Paul R. Croll receives 2012 Hans Karlsson Award

  21. Carl K. Chang receives 2012 Richard E. Merwin Distinguished Service Award

  22. Michael Franz receives 2012 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  23. Ling Liu receives 2012 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  24. Klara Nahrstedt receives 2012 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  25. Cleve Moler receives 2012 Computer Pioneer Award

  26. Mei-Ling Shyu receives 2012 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  27. Xindong Wu receives 2012 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  28. Eric Roberts receives 2012 Taylor L. Booth Education Award

  29. Beng Chin Ooi receives 2012 Tsutomu Kanai Award

  30. Ronald Fagin receives 2012 W. Wallace McDowell Award

  31. David J. Kuck receives 2011 Computer Pioneer Award

  32. Ian T. Foster receives 2011 Tsutomu Kanai Award

  33. Johannes Gehrke receives 2011 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  34. Frederica Darema receives 2011 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  35. Diane B. Greene and Mendel Rosenblum receive 2011 Computer Entrepreneur Award

  36. Wen-Tsuen Chen receives 2011 Taylor L. Booth Education Award

  37. Moshe Y. Vardi receives 2011 Harry H. Goode Memorial Award

  38. Jose Garcia-Luna-Aceves receives 2011 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  39. Johannes Gehrke receives 2011 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  40. Benjamin Hescott receives 2011 Computer Science and Engineering Undergraduate Teaching Award

  41. Arthur W. Astrin receives 2011 Hans Karlsson Award

  42. Ian F. Akyildiz receives 2011 W. Wallace McDowell Award

  43. Tyrone Grandison receives 2010 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  44. Ashok N. Srivastava receives 2010 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  45. Eunice E. Santos receives 2010 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  46. Hong-Jiang Zhang receives 2010 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  47. Venu Govindaraju receives 2010 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  48. Kenneth P. Birman receives 2009 IEEE Computer Society Tsutomu Kanai Award

  49. Jean E. Sammet receives 2009 IEEE Computer Society Computer Pioneer Award

  50. Michael T. Heath receives 2009 Taylor L. Booth Education Award

  51. Willis K. King receives 2009 IEEE Computer Society Richard E. Merwin Distinguished Service Award

  52. Len Bosack and Sandy Lerner receive 2009 IEEE Computer Society Computer Entrepreneur Award

  53. Lynn Conway receives 2009 IEEE Computer Society Computer Pioneer Award

  54. Elena Ferrari receives 2009 IEEE Computer Society Technical Achievement Award

  55. Timothy W. Finin receives 2009 Technical Achievement Award

  56. Sajal K. Das receives 2009 Technical Achievement Award

  57. Mateo Valero receives 2009 Harry H. Goode Memorial Award

  58. Jiawei Han receives 2009 W. Wallace McDowell Award

  59. John S. Bay receives 2009 Technical Achievement Award

  60. Dharma P. Agrawal receives 2008 IEEE Computer Society Harry H. Goode Award

  61. Jack W. Davidson and James P. Cohoon receive 2008 Taylor L. Booth Education Award

  62. Betty Jean Jennings Bartik receives 2008 Computer Pioneer Award

  63. Charles M. Geschke and John E. Warnock receive 2008 Computer Entrepreneur Award

  64. Krishna V. Palem receives 2008 IEEE Computer Society W. Wallace McDowell Award

  65. Benjamin W. Wah receives 2008 Tsutomu Kanai Award