Uploaded by VPROTHema on Dec 14, 2011
Kankerpatiënten lijken steeds meer zelf verantwoordelijk voor hun ziekte, behandeling en genezing. Het begint al als je nog gezond bent. Dagelijks worden we overspoeld met informatie over wat we moeten doen of laten om het risico op de ziekte te verkleinen. Die informatie is tegenstrijdig en buitengewoon versnipperd.
Is de diagnose eenmaal gesteld, dan kun je kiezen uit een groot aanbod reguliere behandelingen of een veelvoud aan alternatieve organisaties die allemaal genezing beloven. Hoe maak je de beste keuze uit de vele mogelijkheden? Rolmodellen als Lance Armstrong zien kanker als iets wat je kunt overwinnen. Je bent dus ook zelf verantwoordelijk voor je genezing. Je hebt de plicht om te knokken, te vechten tot het uiterste. Als patiënt word je hoe langer hoe meer regisseur van je eigen ziekteproces.
Aan de hand van persoonlijke verhalen van patiënten en hun behandelaars worden de voor- en nadelen van deze tendens inzichtelijk gemaakt. Zoals het verhaal van Laetitia (52), die tegen het advies van de oncoloog in zelf bij de chirurg aandrong op een operatie. Aan de vooravond van een nieuwe reeks chemokuren schrijft zij weer een ander ziekenhuis een brief met daarin de vraag of het zin heeft 'haar dossier nog één keer door een knappe, vooruitstrevende, optimistische professor te laten bestuderen'. Of het verhaal van Leonie (49), die borstkanker heeft en ervan overtuigd is dat ze erbij gebaat is om reguliere en spirituele, oosterse geneeswijzen te combineren (zie ook haar site). Of Anita (47), die elke afspraak met een dikke, samen met haar man gevulde ordner met informatie tegenover de dokter zit. En dan is er de 21-jarige Tim, die is gestopt met de pillen die de nabehandeling vormen van de strijd tegen de leukemie die hem trof. Zijn omgeving verwijt hem egoïsme. Maar hoewel Tim zelf ook verschrikkelijk bang is de ziekte weer te krijgen, kan hij het niet meer opbrengen om zich zo lang hondsberoerd te voelen als gevolg van medicijnen die hem misschien beter maken.
Behalve de patiënten komen ook hun artsen of oncologen aan het woord over wat het toegenomen zelfmanagement voor de uitoefening van hun vak en het ziekteproces van de patiënt betekent.
www.vpro.nl/thema
Samenstelling: Hans Simonse
Regie: Wilma Ligthart, Jacomien Kodde, Hellen van Schelven, Hans Simonse
Research: Hellen van Schelven, Maarten Slagboom
Camera: Mark Bakker, Martijn van Beenen, Marcel Prins, Adri Schrover, Bernd Wouthuijsen
Geluid: Joris van Ballegoyen, Menno Euwe, Benny Jansen, Marc Schmidt, Mike van der Sluijs
Montage: Jaap de Goede, Rémi van der Heiden
Productie: Nicoline Tania.
29:04
De Celluloog - Kanker ontdekkenby Tonematcher284 views
3:47
VPRO Thema: Kanker, je lot in eigen handby VPROTHema947 views
0:28
VPRO Thema: Kwaad bloedby VPROTHema873 views
22:41
Verminkt na plastische chirurgieby Undercover4you2,970 views
5:57
Stichting lopen Tegen Kanker " Coriens verhaal "by ArcoProductions1327 views
1:19
Live meekijken met operaties in ziekenhuisby zoominnl325 views
8:06
leukemieby mclayd19,456 views
2:19
narcoserestenverwijderen-nederlandse-versie.wmvby XYmar89479 views
6:25
Voorlichting kanker 2-Wat is kankerby MaximaMedischCentrum221 views
3:11
'Allesrobot' in apotheek atrium MCby AtriumMC271 views
38:40
FC De Kampioenen - Operatie Betinaby BrechtProducions36,145 views
5:52
06 Behandelen of niet (ajnmbw)by yuryyulan321 views
3:01
Frenszy - "Ziek"by visionfotos1,546 views
9:35
barnabas MPS Iby stofwisseling2,245 views
32:54
Levensgevaarlijke Genezersby AtheismeNederland1,303 views
4:31
Bart VS Kanker.MOVby vansuzy1,636 views
5:26
Pil - Cruelby TheTerrorcouple1,595 views
1:51
De ervaringen van een liesbreukpatiëntby StJansdal4,321 views
9:54
De Zappertest: Deel 1 van 2by healthfriend1,049 views
3:12
Jamie door Bart v.d. Besselaarby elkepoon232 views
- Loading more suggestions...
Link to this comment:
All Comments (0)