Upload

Loading icon Loading...

This video is unavailable.

The $25 Shopping Cart, Version 6.0 -- Poor Girl Eats Well

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to like PoorGirlEatsWellTV's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to dislike PoorGirlEatsWellTV's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to add PoorGirlEatsWellTV's video to your playlist.

Uploaded on Nov 2, 2009

http://www.poorgirleatswell.com/2009/...

I'm not usually nervous about doing a $25 Shopping Cart post, but I'm also not usually doing most of it on video. That's right, folks! I've decided to listen to the many who have written in and will start to post the occasional video blog (I think the kids are calling 'em "Vlogs" these days, right?). Though I'm no video making expert by any means -- in fact, this is the first video I've ever made -- this was still fun to do and I hope you have fun putting up with my silly ramblings (if you think I'm weird now, just give me a camera and let me babble for awhile and see what happens). Hopefully I won't bore you! Anyway, as I mentioned in the video, this time around I hit up Save Mart, which surprised me in many ways. Check out the video then come back for what I was able to buy with my tiny little budget.
Hey, you're still with me, hooray! That means you didn't fall asleep, so that's good. Anyway, here's what I was able to get:
1 can Bush's dark red kidney beans -- $0.89
1 can black beans -- $0.89
1 can petite cut tomatoes -- $0.99
1 can chicken broth -- $1
1 16 oz. package of rigatoni -- $1.39
1 8 oz. block monterey jack cheese -- $2.99
1 bunch of cilantro -- $0.50
1 head green leaf lettuce -- $.99
2 bunches of green onions -- $1.00
1 1lb butternut squash -- $1.32
1.3 lbs Roma tomatoes -- $2.51
1.25 lbs yams -- $1.27
1 1.74lb London Broil -- $3.04
1 lb fresh frozen prawns -- $5.93
3 Haagen Dazs single serving ice cream cups (my splurge) -- $1/each
Cat food was also purchased so I did go about $3-4 over with that, but the grand total for human food came out to $27.77. This, of course, was after I was refunded my money for being overcharged for my mini-pumpkin (It was on sale for $0.50 and I got charged $4. YIKES!!!). Still, considering I wasn't expecting their prices to be what they were, I did get a pretty decent amount of food and cat food for just $28. Just goes to show that a little patience and savvy shopping will definitely stretch your dollar no matter where you shop.

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

The interactive transcript could not be loaded.

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Ratings have been disabled for this video.
Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.

Loading icon Loading...

Loading...
Working...
to add this to Watch Later

Add to