Upload

Loading icon Loading...

This video is unavailable.

Zaburzenia lękowe

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to like SeksGuru.pl's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to dislike SeksGuru.pl's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to add SeksGuru.pl's video to your playlist.

Uploaded on Dec 1, 2010

Lęk jest normalnym i koniecznym elementem życia każdego człowieka. Pojawia się jako sygnał alarmowy i modyfikuje nasze zachowanie. Dawniej reakcja lękowa, ucieczka lub podjęcie walki mogły decydować o życiu lub śmierci. Dziś także lęk i podjęcie błyskawicznego działania może zapobiec np. wypadkowi drogowemu.

Jednak lęk wymykający się spod kontroli, zbyt częsty, czy zamieniający się w panikę, przynosi więcej szkody niż korzyści. Czasami reakcje lękowe są nieadekwatne do sytuacji, przybierają postać stanów lękowych, fobii, czy napadów paniki i dezorganizują życie człowieka. W zaburzeniach tych lęk występuje w postaci przewlekłego stanu lub gwałtownych napadów. Pacjent nie jest w stanie określić dokładnie ich źródeł i przyczyn, ponieważ najczęściej nie wiążą się z konkretnymi bodźcami czy sytuacjami. Napady lęku mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Mogą się pojawić gdy chory przebywa w domu, ale i na ulicy, w autobusie. Stanowią one dramatyczne przeżycie, jedno z najbardziej nieprzyjemnych jakie mogą spotkać człowieka. Osoba doświadczająca napadu paniki ma poczucie, że umiera lub traci kontrolę, wariuje. Towarzyszą temu objawy fizyczne: drżenie, mdłości, pocenie się, przyśpieszone tętno, spłycony oddech.

Lęk może być też przyczyną trudności w życiu seksualnym. Dużą rolę w powstaniu i utrzymywaniu się takich dysfunkcji jak zaburzenia erekcji, wytrysk przedwczesny, czy brak reakcji na bodźce seksualne, brak orgazmu, czy ból podczas stosunku, odgrywa lękowe oczekiwanie niepowodzenia, traktowanie sprawności seksualnej jako miernika własnej wartości. Czasami pierwsze niepowodzenia, które mogłyby pozostać nieznaczącym epizodem, na zasadzie błędnego koła, utrwalenia się odruchu warunkowego, stają się początkiem przewlekłych zaburzeń.

Na podstawie: „Psychiatria" pod red. A. Bilikiewicza, „Stany lękowe" J. Krzyżowski.

  • Category

  • License

    Standard YouTube License

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Ratings have been disabled for this video.
Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.

Loading icon Loading...

Advertisement
Loading...
Working...
to add this to Watch Later

Add to