Upload

Loading icon Loading...

This video is unavailable.

How to buy & store wholesale produce, save money, time, & effort

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to like kelhado's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to dislike kelhado's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to add kelhado's video to your playlist.

Published on Oct 8, 2012

Class Produce - http://www.classproduce.com/
Maryland Food Center Authority - http://www.mfca.info/

My haul today, all organic:
40lbs bananas, $25
100 Gala apples, $57
8, 5oz containers greens, $18.50

Comparison, market vs. grocery store:
Bananas, $0.62 per pound vs. $0.90+ per pound
Gala apples, $0.57 per apple vs. $0.80+ per apple
Greens, $2.31 per container vs. $3.50+ per container

Approximate savings this trip: 11+23+10 = $44

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

The interactive transcript could not be loaded.

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Ratings have been disabled for this video.
Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.

Loading icon Loading...

Loading...
Working...
to add this to Watch Later

Add to