Michael Goj (EAP) om övervakning

Loading...

Sign in or sign up now!
Alert icon
Upgrade to the latest Flash Player for improved playback performance. Upgrade now or more info.
1,748
Loading...
Alert icon
Sign in or sign up now!
Alert icon

Uploaded by on Jun 1, 2009

Michael Goj (EAP) ger ett bättre perspektiv på vilken form av övervakning som behövs och vilken som inte behövs.

Frågorna kom via SVT från Timbuktu och Andreas Obenius som undrade hur kandidaterna ser på Ipred, FRA, ACTA och EU:s Telekom-paket. Se frågorna och alla svaren här: http://www.youtube.com/view_play_list?p=12C860BE055F4CBF

RÖSTA PÅ EAP! Beställ valsedlar här: http://larouche.se/eu2009/valsedlar

Läs även Andreas Perssons relevanta artikel om lögnare och tjuvar bland småpartierna, så att ni förstår att varken feministerna, sverigedemokraterna eller piratpartiet står för någon som helst lösning på den systemiska krisen (och det är därför de får så stort utrymme i medierna).
http://larouche.se/artikel/larouche-mot-imperiet-i-eu-valet-se-upp-for-lognar...

  • likes, 49 dislikes

Link to this comment:

Share to:

Top Comments

  • Way to inte svara på frågan som ställdes.

  • Va fan snackar han om?! Snacka om att gå off topic. Hans fråga handlade om integritetskränkande lagar, inte pensionärers potatismos.

see all

All Comments (24)

Sign In or Sign Up now to post a comment!
  • Droghandeln har inget med brist på övervakning att göra utan snarare världens krig mot droger som satt många u-länder i misär. Det spelar ingen roll om du kör upp en kamera i röven på hos drogkartellerna de kommer fortfarande ha mer pengar än vad du kan drömma om och hur mycket du än vrider och vänder på det så kommer efterfrågan alltid finnas där och alltid tillfredställas mot alla odds även om ni dokumenterar varenda steg av varenda människa som går på denna jord.

    Håll dig till ämnet istället

  • Vi vet hur systemet funkar. Svara på hans fråga istället, stå inte å babbla i 3min och 41sekunder

  • haha. hur hamnade han på ett opiumfält  i afghanistan?

  • Det kommer finnas resurser för att övervaka om de får tillstånd till det! Och genom att säga "det inte är en stor fråga" så dumförklarar han sig eftersom om han istället går ut och frågar folk hur de tycker så kommer han märka att storebror-samhället är en stor fråga för vanliga människor.

    Inte bara för att man vill tanka hem senaste filmen, utan för att vi vill kunna gå på toa ifred utan en kamera i arslet!

    Kan vi inte börja med övervaknings-chip också?

  • Det är skillnad på övervakning och tillsyn. Låter som att gumman skulle vara dömd för mord.

  • Men om du läser mellan raderna förstår du det han säger! Han är emot dessa integritetskränkande lagarna för den ekonomin och övervakningen som läggs ner på internet skulle kunnat läggas på så mycket annat, så som t.ex. områden som istället försvaras av stora krigsmakter. Men han tycker att vi lägger för mycket kraft och tid på att vara emot dessa för vad vi än säger och gör kommer dessa lagar finnas!

  • Ja, men frågan var ju för fan inte om de, utan om just integritetskränkande lagar.. Såg du ens klippet denna film svarade på ?

  • Du är korkad, det handlar om att du inte ska whina om att du inte kan ladda ner porr olagligt utan att folk ska kunna se det. Det handlar om att man inte ska lägga tid på onödiga saker som IPRED-Lagen och tänka på världskrisen istället.

  • blev ni förvirrade och ledsna när politik inte handlar eran kvällsurfning? Pröva att tänka lite större ibland. Sen, visst, man kan svara mer direkt om man vill.

  • så jävla sant

Loading...

Alert icon
0 / 00Unsaved Playlist Return to active list
    1. Your queue is empty. Add videos to your queue using this button:
      or sign in to load a different list.
    Loading...Loading...Saving...
    • Clear all videos from this list
    • Learn more