haha behöver man säga att det var ett litet produktionsbolag som fick uppgiften att filma detta fiasko?!! jag vill inte verka elak nu, men kunde man inte "pluggat" in det lilla som stod på lapparna lite snabbt, det hade gjort det hela mindre tramsigt. och de som jobbar på detta produktionsbolag borde aldrig igen få ta emot ett uppdrag, då jag anser att man enbart fått en bra deal om de man anlitat kan stå på sig och säga att det är dåligt. de gjorde dem snarare en otjänst än en tjänst med detta!
Daniel fick två njurar på två veckor, men om nån i min familj skulle drabbas av njursvikt då jävlar skulle det dröja åratal med dialys innan de fick ens en minsta stamcell...
@DrStrangebomb1993 vad snackar du om egentligen? om man har gått på dialys länge och det tillslut inte funkar så måste läkarna ta till andra åtgärder som njurtransplantation, och innan man ser i donationsregistret efter lämpligt organ så testar man familjemedlemmar, då chansen att någon i familjen ska har en kompatibel njure är stor.
Kungen=fransk, Daniel fick den högsta militära utmärkelsen för att knulla kungens dotter, medan svenska soldater i Afghanistan inte ens får den när dem dör för Sverige.Skamlig monarki.
@janeknr2 Snackar du om att han är riddare av Serafimorden? Det är ingen militär orden, den delas typ bara ut till kungligheter och statsöverhuvuden. Eftersom han är gift med kronprinsessan så har han ju uppenbarligen uppfyllt kriterierna för den...
Kungen verkar ju inte direkt överlycklig över någonting. Att t ex presentera Daniel som någon som jobbar hårt och tar livet på stort allvar, istället för att visa att han är glad och stolt över sin dotter...
alltså seriöst, vem fasen sitter och har fusklapp när de annonserar om en förlovning?!! det gör det väldigt oseriöst. och om man nu känner att man måste ha ett skrivet tal, så får man väl för fasen lära sig det utantill. hade jag varit komiker hade detta varit min inkomstkälla i några månader efter detta sändes. well well, skippa fusklappen när nästa förlovning deklareras. hursom haver så är jag glad över att hon hittat sin kärlek.
Att ni kritiserar kungahuset beror bara på okunskap och lathet! Ni kan inte ens bemöda er att undersöka vad kungafamiljen faktiskt gör för Sverige! Om ni tittar på de dokumentärer som går på TV nu så lär ni få en mycket positiv bild av kungafamiljen. Gå in på Kungliga Hovets hemsida, klicka er fram till kungafamiljens kalendrar så ska ni minsann få se på fulltecknade kalendrar! Kungafamiljen är ju fullbokade nästan varje dag året runt!
@GladeKungenThe Nu har man kollat på kalendern... vad mäktigt!! Avskedsaudiens för Polens ambassadör. Invigning av Älvstrandens Bildningscentrum, Hagfors, Värmland . Närvaro vid Flygvapnets övning "FVÖ-10", Luleå. Som lite exempel. Vad säger man...? Gapskrattande! Åka iväg på sånt där kan ju vem som helst göra och göra det lika bra. Invigning av Älvstrandens Bildningscentrum, Hagfors, Värmland t.ex får dit en kung på nåt sånt... då har det gått lite långt.
@GladeKungenThe Jag har tagit mig tiden (alltså INTE okunskap och "lathet") att ta reda på vad kungafamiljen gör för Sverige, och det är DÅ jag har kommit fram till att monarkin är ett hot mot demokratin!
Kungafamiljen gör ett väldigt fint och skickligt jobb för Sverige. Tack vare dem tjänar vi in flera miljarder kronor om året, och de lanserar Sverige som land och gör reklam för Sveriges näringsliv och företag som är ovärderligt för vårat land. Det beror på att andra länder vill träffa en kungafamilj mycket hellre än att träffa en tråkig president, därför att kungen är en opolitisk, politiskt neutral, samlande kraft och symbol som utländska ledare hellre vill träffa. Vår kung gör mycket för oss!
Haha, du är patetiskt naiv! Trodde folk vill ha demokrati.. Du är en sådan som vill att en utvald person (som väljs genom födsel) ska styra och ställa över andra för att denne är finare... Du är gammalmodig och folk borde ha kommit ifrån detta tankesätt att en Kung eller Drottning ska styra.
This comment has received too many negative votesshow
Varför ska kungafamiljen vara så mycket viktigare än andra bara för att de har blodsband med några gamla diktatorer från 1600-talet?! Detta är lagstadgad rasism!
@Antologia4 Rasism är när man anser att vissa ska behandlas bättre/sämre endast på grund av vad de har för "blod", dvs vilka de är släkt med. Kungen och kungafamiljen får en hög position i samhället, endast för att de råkar födas in i rätt släkt. Det är rasism.
Varför går vi med på att dessa sociopatiska socialfall får våra skattepengar? Jag tycker om den varma blicken Victoria ger när hon tackar det svenska folket, måste vara hemskt att födas in i kungahuset.
han har faktiskt talsvårigheter. han är inge rolig att höra på, men vill du ha en president istället som får själv mycket mer än vad dessa personer får, men visst dom behöver inte få lika mycket som sverige lägger på ålderdomen.....
asså nu ska väll det där jävla bröllopet kosta mulltum! och så finns det massa människor som inte har ett öre! ge pengarna till dom i stället! vem bryr sig egentligen? alltså ärligt!?? VEM???
Framåt för alla bakåtsträvare åter igen, lingonmonarkin Sverige är som en medeltida saga, tror man på tomtar, troll, jultomten, storken samt prinsar och prinsessor bör man sluta med droger och söka hjälp. REPUBLIK NU
Dessa inavlade kungligheter. JAG SKÄMS SOM SVENSK. FY FAAAAAAAAAAN! Låt oss FÖR I HELVETE VÄLJA EN KUNG SOM INTE ÄR SÅ INAVLAD ATT HAN INTE KAN TALA RENT! Det vore fan bättre för Sverige om Ockelbonissen får bli kung. Han har väl förhoppnngsvis lite bondförnuft.
Sant då kanske man hade sluppit en sinnessvag gubbe på tronen. Jag har inget emot monarkin men vad fan ska man säga om den nuvarande kungen eller Victoria
@H4mburgarE Viktoria är ju riktigt klips och ödmjuk tjej med fötterna på jorden och CG kan man ju inte INTE gilla på grund av att han låter så dum så att de är gulligt.
Inavel säger du. Det slutade man med för ett bra tag sen. Numera är det bara svinrika familjer som rothschild som är inavlade. Kungafamiljer gifter sig med andra kungfamiljer eller i det här fallet en vanlig person. Inte med varandra. Inte längre iallafall.
Har sett & hört kungen live många gånger & vet att han, liksom övriga medlemmar av kungahuset, är bunden till en viss ritual när han håller tal. Kungen är dock underbar när han talar från hjärtat. Daniel tycker jag gör ett väldigt bra framträdande likaså Victoria, trots att dom är bundna till att uttrycka sig på vissa sätt. Folk får ha vilka åsikter dom vill om kungahuset men jag önskar i alla fall Victoria och Daniel all lycka och välgång.
detta var det mest intressanta jag varit med om. Måste skriva anteckningar och filma (kanske ladda ner) måste få in ALLT precis ALLT i hjärnan. dom har förlovat sig.. YES!
Äh ja vet inte. Men de flesta tal som går ut så här har ju oftast manus. Enda skillnaden är väl att de sitter vid ett bord nu och inte läser ifrån en skärm.
sveriges klart största socialbidragstagare är detta jävla kungahus som mest glider omkring på fester eller ligger på rivieran och dricker paraplydrinkar nej skriv in dem som arbetssökande på arbetsförmedlingen och inför republik nuuu !!
tycker det kommer bli konstigt eftersom daniel ska bli kallad "prins daniel" om jag skulle varit karl-philip skulle jag inte bli glad. Sen att VI ska betala deras bröllop är ju pinsamt, har inte kungen tillräckligt med pengar eller? haha!
kungafalmiljen behöver ju verkligen inte anstränga sig för att visa sin enorma inteligens, trodde det var hey babberiba, men efter en stund såg jag tyverr att det var på riktigt,
seriöst? varför prata om att Daniel ska utbildas i förnämt språk när inte ens drottningen kan flytande svenska efter typ 30 år i landet? kan inte ens uttala sin dotters namn, det var ju komiskt att se att de sitter med manuslappar. kanske inte deras fel? men det ser kul ut
Det här var det mest pinsamma jag har sett på länge! Är det det här vi betalar skatt till? Ojojojojoj - Dessutom har klippet som är upplagt av "Hovstaterna" LÅST kommenteringen - det säger en hel del! Vad hände med yttrandefriheten? - Vilka sopor!
När jag ser kungafamiljen påminns jag om varför vi bör vara stolta som svenskar. Kungafamiljen är vår ledsagare i en mörk värld. Det är en varm familj som med sitt genuina engagemang och skarpa intellekt ger oss alla hopp om något bättre, nu och för alltid.
Mina varmaste lyckönskningar till de unga tu och till oss som får uppleva denna glädjens tid.
Monarkin är enligt mig ett skämt, jag ser inte det minsta positiva med det och just därför frågar jag. Kan någon nämna något positivt monarkin skapar? Svara inte med något som har med pengar att göra för när Sverige får pengar förlorar någon pengar automatiskt. Och att vi möjligtvis skulle få lite mer turism är inte heller positivt för turisterna skulle kunna göra något viktigare under den tiden.
This comment has received too many negative votesshow
De som ändrade så att en prinsessa kan ärva tronen är inte svenskar, de är feministiska bitterfittor!!! Förr var det alltid en man om det fanns en man tillgänglig och det gör det i Karl Philip.
This comment has received too many negative votesshow
Det finns inte och har aldrig funnits något Patriarkat, det är en feministisk inbillning. Kan jämföras med teorin om att Judarna konspirerade mot Tyskland.. Samma knäppa fåfänga att en viss grupp människor konspirerar mot en annan grupp människor. Sanningen är att män och kvinnor levt i harmoni med varandra för annars hade våra förfäder inte fått sig någon kvinna.
Typiskt korkad manlig åsikt och tillika inbillning. Patriarkatet inträdde i Europa när Indo-européerna slog sönder de fredliga fruktbarhetskulturerna, för att inte tala om när judendomen ersatte fruktbarhetskulten i Mesopotamien. Läs Maria Gimbutas och Anita Goldman. Sen är du väkommen tillbaka med dina post-patriarkala inbillningar.
Ni som klagar på att det kostar pengar med monarki ska veta att det även drar in pengar i tursim osv. Om man ser Sverige som ett företag så är apanaget vårt utlägg för marknadsföring.
Jag tycker att Kungafamiljen representerar Sverige på ett bra sätt!
Som om en president skulle uttrycka sig lika klumpigt? Just det! Det hade en president inte alls, och hur kul ar det da att lyssna pa honom pa en skala fran 1 till 10?
Detta klippet ar ju underhallning pa hog niva! Ta inte bort dem! Citera dem istallet (sarskillt kungen) och alla blir glada!
Ja, jag vet att jag inte kan stava, men budskapet gick nog fram enda.
Jag hörde på radio att i Norge kostade kungabröllopet ca 25 milj statliga pengar vi kommer nog inte vara värre. De e bara snacka med våpet Tarras så skrämmer hon liv i Fredde R som kanske blir bjuden om hostar upp degen.
Jag är glad för vår Kronprinsessas och för Daniels skull. Jag är också glad att vi har en så fin kungafamilj. Jag är stolt att representeras av så bra amassadörer.
monarkin borde egentligen avskaffas, men kungen är ändå rätt skön! om dom bara inte ballar ur som typ norska kungahuset kan jag nog stå ut ett tag till.
LOOOOLLL neejj asså silvia, du visar paperna ! lite sorligt... hon kan väl ändå säga de sakerna och visa att hon menar dem... man skulle kunna tro att drottningen kunde snacka bättre.. oj... daniels och victorias var inte mycket bättre heller.. snacka om stela människor:P
ska den här filmen representera sverige, men va fan, å det där betalar jag för. löjligt....40 miljoner skulle det kosta å det är vi som betalar, nej lägg ner
Det är klart att Daniel är skit nervös, han är ju inte van vid att tala till det svenska folket, det är bara Kungen och Viktoria som är nogorlunda avslappnade. Bra video och bra med ett tal till folket, Heja Kungahuset!
Det där är så fake.. Dem har ju för fan manus.. Inget av det dem säger menar dem.. Att en familj med en sådan makt kunde vara så patetisk, det trodde jag inte.. Too bad.
Daniel prata precis som de våre någon stulen bil på efterlyst som de ta upp.
"har du sett något eller vet något om den här bilen
Ring Efterlyst journummer för stöldgods, 020-325 325
MikaelsProductions 1 day ago
Amazing!! :D
mup1994 1 month ago
fuck monarkin
Embers971 5 months ago
Puzzytiv! SILVIA, DIN PUSSY ÄR SOFT!!!
boltarkungen 7 months ago
Så vackert att Silvia läser på lapp vad hon ska säga om sin egen dotters förlovning, tragiskt på så många nivåer.
Autotragisk 8 months ago 2
Jag tycker det är fint. sluta taska ner kungafamiljen.
victoriadanielcute 9 months ago
haha behöver man säga att det var ett litet produktionsbolag som fick uppgiften att filma detta fiasko?!! jag vill inte verka elak nu, men kunde man inte "pluggat" in det lilla som stod på lapparna lite snabbt, det hade gjort det hela mindre tramsigt. och de som jobbar på detta produktionsbolag borde aldrig igen få ta emot ett uppdrag, då jag anser att man enbart fått en bra deal om de man anlitat kan stå på sig och säga att det är dåligt. de gjorde dem snarare en otjänst än en tjänst med detta!
airasweetie 10 months ago
Knugen som Eddie Meduza sa!!!
bockenrecords 10 months ago
Daniel fick två njurar på två veckor, men om nån i min familj skulle drabbas av njursvikt då jävlar skulle det dröja åratal med dialys innan de fick ens en minsta stamcell...
DrStrangebomb1993 11 months ago
@DrStrangebomb1993 vad snackar du om egentligen? om man har gått på dialys länge och det tillslut inte funkar så måste läkarna ta till andra åtgärder som njurtransplantation, och innan man ser i donationsregistret efter lämpligt organ så testar man familjemedlemmar, då chansen att någon i familjen ska har en kompatibel njure är stor.
airasweetie 10 months ago
Kungen=fransk, Daniel fick den högsta militära utmärkelsen för att knulla kungens dotter, medan svenska soldater i Afghanistan inte ens får den när dem dör för Sverige.Skamlig monarki.
janeknr2 1 year ago
@janeknr2 Snackar du om att han är riddare av Serafimorden? Det är ingen militär orden, den delas typ bara ut till kungligheter och statsöverhuvuden. Eftersom han är gift med kronprinsessan så har han ju uppenbarligen uppfyllt kriterierna för den...
OnkelMickwald 10 months ago
åh herregud så pinsamt att titta på
alianlouie 1 year ago
watch?v=pY9gHANPmrw
MultiRenzokuken 1 year ago
Kungen verkar ju inte direkt överlycklig över någonting. Att t ex presentera Daniel som någon som jobbar hårt och tar livet på stort allvar, istället för att visa att han är glad och stolt över sin dotter...
Eller har han scenskräck?
mjukisdjur87 1 year ago
Försommaren, då det _förhoppningsvis_ är vackert i Sverige...
mjukisdjur87 1 year ago
alltså seriöst, vem fasen sitter och har fusklapp när de annonserar om en förlovning?!! det gör det väldigt oseriöst. och om man nu känner att man måste ha ett skrivet tal, så får man väl för fasen lära sig det utantill. hade jag varit komiker hade detta varit min inkomstkälla i några månader efter detta sändes. well well, skippa fusklappen när nästa förlovning deklareras. hursom haver så är jag glad över att hon hittat sin kärlek.
airasweetie 1 year ago
haha sa hon fittoria? :D xD
jesperjesper123 1 year ago
hahahaha 3:26 drottningen säer fittoria xD
Ebbiizen 1 year ago 2
@Ebbiizen nej, 3:24
Ebbiizen 1 year ago
This is a ROYAL SWEDISH COURT ANNOUNCEMENT, if you ignore this you will be killed. Please pay attention,.
rojopojo 1 year ago
har man haft en hel dag på sig att spela in detta så borde man väl ha kunnat få det lite mer naturligt
riverman83 1 year ago
titta hur dom fusk läser :D
SENAPKANEL 1 year ago
@SENAPKANEL ja håller med, silket skämt när silvia läser i pappren för att beskriva daniel
Stromberg91 1 year ago
Shit vad fula barn de kommer få
haraldolof 1 year ago
Is there a translation?
yokolatte 1 year ago
VI BRYR OSS INTE OM DOM, DERAS PENGAR ÄR VÅRA SKATTEPENGAR JÄV*A SK*T
S3bb3jalle 1 year ago
@S3bb3jalle Du betalar inget lillen
albinkallet 1 year ago
@albinkallet hahaha, den va bra :D
BabyBeeeez 1 year ago
Falkt, uppgjort, rädsla för att göra fel, men ibland också underliggande värme
Vykke 1 year ago
Skulle varit lite kul om han sa: "Mellan Kronprinsessan Victoria och ja... Daniel Westling"
youareconfused 1 year ago
vad gulligt. men de där fusklapparna..
Flow3rFac3 1 year ago
FAKE!
tussendill 1 year ago
Att ni kritiserar kungahuset beror bara på okunskap och lathet! Ni kan inte ens bemöda er att undersöka vad kungafamiljen faktiskt gör för Sverige! Om ni tittar på de dokumentärer som går på TV nu så lär ni få en mycket positiv bild av kungafamiljen. Gå in på Kungliga Hovets hemsida, klicka er fram till kungafamiljens kalendrar så ska ni minsann få se på fulltecknade kalendrar! Kungafamiljen är ju fullbokade nästan varje dag året runt!
GladeKungenThe 1 year ago
@GladeKungenThe Nu har man kollat på kalendern... vad mäktigt!! Avskedsaudiens för Polens ambassadör. Invigning av Älvstrandens Bildningscentrum, Hagfors, Värmland . Närvaro vid Flygvapnets övning "FVÖ-10", Luleå. Som lite exempel. Vad säger man...? Gapskrattande! Åka iväg på sånt där kan ju vem som helst göra och göra det lika bra. Invigning av Älvstrandens Bildningscentrum, Hagfors, Värmland t.ex får dit en kung på nåt sånt... då har det gått lite långt.
mrsaamer1 1 year ago
@GladeKungenThe Jag har tagit mig tiden (alltså INTE okunskap och "lathet") att ta reda på vad kungafamiljen gör för Sverige, och det är DÅ jag har kommit fram till att monarkin är ett hot mot demokratin!
bafri1989 1 year ago
Kungafamiljen gör ett väldigt fint och skickligt jobb för Sverige. Tack vare dem tjänar vi in flera miljarder kronor om året, och de lanserar Sverige som land och gör reklam för Sveriges näringsliv och företag som är ovärderligt för vårat land. Det beror på att andra länder vill träffa en kungafamilj mycket hellre än att träffa en tråkig president, därför att kungen är en opolitisk, politiskt neutral, samlande kraft och symbol som utländska ledare hellre vill träffa. Vår kung gör mycket för oss!
GladeKungenThe 1 year ago
detta aroganta överklasspack ska ha nackskot
MegaNkvd 1 year ago
ha n fuskläser i allafalll inte sOM HANS hustru!"!!
Gospodinstrannyj 1 year ago
haha, fusklappar
MrAlbert96 1 year ago
Jag knullar er alla!
noyearold 1 year ago
Kul att Silvia tittar ner hela tiden, som hon läser innantill. Det låter som hon beskriver en hund,
JohnnyJoe 1 year ago
HAHAHAHA vilken jävla samling nötter! Ner med monarkin innan dessa skämmer ut Sverige ännu mer än i denna intervju!
lande1991 1 year ago
Svenska Kungafamiljen = Ett genetiskt Experiment !
ALIB021 1 year ago
haha freakshow
ALIB021 1 year ago
Åh fyfan vad stelt hahaha
RedNWhit3 1 year ago
"Det företag som han har byggt upp SJÄLV TILLSAMMANS med goda MEDARBETARE." =)
beginmaster 1 year ago
Så ormarna tog varann och ska gifta sig i år :P
GenyaArikado 2 years ago
All you people on here need to quit bitching and show some respect to your royal family! Be happy for them and be proud of your monarchy!
SoXfused 2 years ago 2
Daniel är säkert mycket begåvad - inte i huvudet, men på andra ställen. Vi får väl se om han överlever smekmånaden..
JCVism 2 years ago
Daniel Westling är het!
inspireradavstatyer 2 years ago
äckel
purlbeauty 2 years ago
This comment has received too many negative votes show
Kukhuvud.
inspireradavstatyer 2 years ago
@inspireradavstatyer
jag tycker att du är en dum och idiot som säger så om din egen folk fy skäms. ni svenskar lever bara för er själva ni kan inte se andra glada bara.
Naz12100 2 years ago
Dessa ungdomar kommer att göra allt för Sverige !!
vretas1 2 years ago
Haha, du är patetiskt naiv! Trodde folk vill ha demokrati.. Du är en sådan som vill att en utvald person (som väljs genom födsel) ska styra och ställa över andra för att denne är finare... Du är gammalmodig och folk borde ha kommit ifrån detta tankesätt att en Kung eller Drottning ska styra.
mrnygrenfan 2 years ago
Daniel kommer att vara ett underbart stöd för vår kronprinsessa och blivande drottning.Han har båda fötterna på jorden och är ingen lyckosökare
vretas1 2 years ago
det tror jag han är
ingenstans hörde jag honom snacka om sin kärlek till henne utan han snackade bara om vad han brann för...:S
purlbeauty 2 years ago
jävla trohets sökare idiot Daniel dra åt skogen!
Zulgum 2 years ago
snygg lapp silvia
acf123 2 years ago
du menar skåning.. :)
McCartneyflax 2 years ago
This comment has received too many negative votes show
Varför ska kungafamiljen vara så mycket viktigare än andra bara för att de har blodsband med några gamla diktatorer från 1600-talet?! Detta är lagstadgad rasism!
Ner med monarkin!!!
Klimattomte 2 years ago
@Klimattomte ursäkta men var kommer rasism in i bilden? :S
Antologia4 1 year ago
@Antologia4 Rasism är när man anser att vissa ska behandlas bättre/sämre endast på grund av vad de har för "blod", dvs vilka de är släkt med. Kungen och kungafamiljen får en hög position i samhället, endast för att de råkar födas in i rätt släkt. Det är rasism.
Klimattomte 1 year ago
I am so glad that she is marrying her best friend.
jakevanfan 2 years ago 3
Daniel vad han nu heter har plastikopererat ansiktet va?
SvenSexan 2 years ago
Dockor. Stela dockor.
kukenimunnen 2 years ago
varför känns det som om kungen säger allt detta mot sin vilja.. som att han hade gjort helt andra saker om han fick all makt på jorden?
Durgedurg 2 years ago 2
@Durgedurg För att det är så . Daniel är inte en överklass / adels person och de va så kungen hade velat ha de från början.
kennymertzi 1 year ago
Varför går vi med på att dessa sociopatiska socialfall får våra skattepengar? Jag tycker om den varma blicken Victoria ger när hon tackar det svenska folket, måste vara hemskt att födas in i kungahuset.
peeves9000 2 years ago
Kungen låter som om han talar om ekonomi rapporten. Det låter ju helt sjukt!!!
HotGirlFromHelsinki 2 years ago 2
han har faktiskt talsvårigheter. han är inge rolig att höra på, men vill du ha en president istället som får själv mycket mer än vad dessa personer får, men visst dom behöver inte få lika mycket som sverige lägger på ålderdomen.....
tompapessi 2 years ago
Comment removed
HotGirlFromHelsinki 2 years ago
varför talar alla som barn till andra barn med överkurs i beige känslobrist.
"åh vad mysigt det är när det är skönt och positivt då det är skoj."
pah
idiotjim 2 years ago 3
och vickan pratar i rubriker
idiotjim 2 years ago
Detta är ju helt fantastiskt!
bjorngust 2 years ago
asså nu ska väll det där jävla bröllopet kosta mulltum! och så finns det massa människor som inte har ett öre! ge pengarna till dom i stället! vem bryr sig egentligen? alltså ärligt!?? VEM???
munkforssandra 2 years ago 2
Bra talare!
augosk 2 years ago
fy fan va tråkigt att lyssna på kungen o drottningen när dom håller tal
islamist89 2 years ago 5
gz, skoja bara.
oxygenownz 2 years ago
ja har inte tänkt på hur bra paraodi hey baberiba gör på dom, shit asså, låter exakt
Animehentaiftww 2 years ago 3
VILKEN HACKA jeez , ;>
powermoo 2 years ago
klock ?.. okej victoria ;)
powermoo 2 years ago
3:32 XD
jansson94 2 years ago
Såklart dyker det upp fjortisar: "ooooo, gjaaatiz viccan, äääntligen" xP
SimulatedStories 2 years ago 2
Ett gott skratt fick man :D
sebbef 2 years ago 2
Framåt för alla bakåtsträvare åter igen, lingonmonarkin Sverige är som en medeltida saga, tror man på tomtar, troll, jultomten, storken samt prinsar och prinsessor bör man sluta med droger och söka hjälp. REPUBLIK NU
luderkoja 2 years ago
Och förresten vem har filmat och klippt denna parodi? HAHA! Bätre än "The office". SÅ STELT OCH PINSAMT!
figri1234 2 years ago 20
This has been flagged as spam show
@figri1234 watch?v=pY9gHANPmrw
MultiRenzokuken 1 year ago
Dessa inavlade kungligheter. JAG SKÄMS SOM SVENSK. FY FAAAAAAAAAAN! Låt oss FÖR I HELVETE VÄLJA EN KUNG SOM INTE ÄR SÅ INAVLAD ATT HAN INTE KAN TALA RENT! Det vore fan bättre för Sverige om Ockelbonissen får bli kung. Han har väl förhoppnngsvis lite bondförnuft.
figri1234 2 years ago
"Välja en kung" :)
ferskil 2 years ago
Sverige hade en fin tradition av att VÄLJA kungar en gång i tiden. Något mer demokratiskt än detta avlande av kungar.
figri1234 2 years ago 12
Sant då kanske man hade sluppit en sinnessvag gubbe på tronen. Jag har inget emot monarkin men vad fan ska man säga om den nuvarande kungen eller Victoria
H4mburgarE 2 years ago
@H4mburgarE Viktoria är ju riktigt klips och ödmjuk tjej med fötterna på jorden och CG kan man ju inte INTE gilla på grund av att han låter så dum så att de är gulligt.
kennymertzi 1 year ago
This has been flagged as spam show
"Välja en kung" :P
ferskil 2 years ago
Inavel säger du. Det slutade man med för ett bra tag sen. Numera är det bara svinrika familjer som rothschild som är inavlade. Kungafamiljer gifter sig med andra kungfamiljer eller i det här fallet en vanlig person. Inte med varandra. Inte längre iallafall.
Xuandes 2 years ago 2
Fuck monarkin!
Packe83 2 years ago
haha det här är komedi i världsklass!
EHMNB 2 years ago 5
This comment has received too many negative votes show
POLITIK = INGEN BRYR SEJ!!!.
klantarN 2 years ago
Har sett & hört kungen live många gånger & vet att han, liksom övriga medlemmar av kungahuset, är bunden till en viss ritual när han håller tal. Kungen är dock underbar när han talar från hjärtat. Daniel tycker jag gör ett väldigt bra framträdande likaså Victoria, trots att dom är bundna till att uttrycka sig på vissa sätt. Folk får ha vilka åsikter dom vill om kungahuset men jag önskar i alla fall Victoria och Daniel all lycka och välgång.
grevinnanJ 2 years ago 5
Vickan påminner ju
om Jay Leno. Kan ju skotta snö med den hakan...
grandprix1963 2 years ago
does the Queen speak good Swedish?
maceda1984 2 years ago 6
it could be better, but she does sound damn funny.
groda89 2 years ago 5
pinsamt
PreseditaBrinkmann 2 years ago
detta var det mest intressanta jag varit med om. Måste skriva anteckningar och filma (kanske ladda ner) måste få in ALLT precis ALLT i hjärnan. dom har förlovat sig.. YES!
skaterhii 2 years ago
Äh ja vet inte. Men de flesta tal som går ut så här har ju oftast manus. Enda skillnaden är väl att de sitter vid ett bord nu och inte läser ifrån en skärm.
braus123 2 years ago
meen AHAHAHAHAHAHAHHHAHAHHAHAHAAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAAHHAAHAHAHAAHAHHAAHHAHAHAAHAHHAAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!!!!
JAG DÖÖR!!?? är det någon som bryr sig? xD
iwilio 2 years ago
fan va obekvämt det är XD vickan och daniel håller ju på att skratta ihjäl sig XD
Elllizzzen 2 years ago
Ofrivillig komik har väl aldrig varit bättre. Detta är vassare än "Bagdad Bob"!
Stackars satiriker ni kommer aldirig bli roligare än originalet.
Larry
fur1illen 2 years ago
Drottningen läser det hon säger från en lapp O.O HAHA mycket märkligt.
Kungahuset är lite gulligt, men det hade inte gjort något om de försvann.
livan16 2 years ago 2
sveriges klart största socialbidragstagare är detta jävla kungahus som mest glider omkring på fester eller ligger på rivieran och dricker paraplydrinkar nej skriv in dem som arbetssökande på arbetsförmedlingen och inför republik nuuu !!
zizari 2 years ago
ner med kungafamiljen.
boknutsson 2 years ago
Gratulerer så mye med forlovelsen, bryllupet og livet videre!! :-)
Laurentien123 2 years ago 6
tycker det kommer bli konstigt eftersom daniel ska bli kallad "prins daniel" om jag skulle varit karl-philip skulle jag inte bli glad. Sen att VI ska betala deras bröllop är ju pinsamt, har inte kungen tillräckligt med pengar eller? haha!
tegvall21 2 years ago
Daniel är den mest ovane men ändå den mest coolaste här..konstigt
DarkKnightrider321 2 years ago
pannkaka menar jag ahahahah
konny500 2 years ago
pankaka
konny500 2 years ago
malibu873:
Du säger:
"De som vill ha bort monarkin är inte rena svenskar. "
Jag säger: Lyssna på klippet en gång till, låter vår drottning särskilt svensk kanske....?
andriisch 2 years ago 3
kungafalmiljen behöver ju verkligen inte anstränga sig för att visa sin enorma inteligens, trodde det var hey babberiba, men efter en stund såg jag tyverr att det var på riktigt,
seriöst? varför prata om att Daniel ska utbildas i förnämt språk när inte ens drottningen kan flytande svenska efter typ 30 år i landet? kan inte ens uttala sin dotters namn, det var ju komiskt att se att de sitter med manuslappar. kanske inte deras fel? men det ser kul ut
sipma123 2 years ago
zzzzZZZz....
sylvesterstallone09 2 years ago
Hahahahahahaha!!!!!!!!
Det här var det mest pinsamma jag har sett på länge! Är det det här vi betalar skatt till? Ojojojojoj - Dessutom har klippet som är upplagt av "Hovstaterna" LÅST kommenteringen - det säger en hel del! Vad hände med yttrandefriheten? - Vilka sopor!
pojkensimon 2 years ago 5
oj oj .. ärligt och tårfyllt ... *sob* årets svenska lol , Byt ut rasken mot hej babberibba , tror ingen skulle märka skillnad ;D
denversson 2 years ago
När jag ser kungafamiljen påminns jag om varför vi bör vara stolta som svenskar. Kungafamiljen är vår ledsagare i en mörk värld. Det är en varm familj som med sitt genuina engagemang och skarpa intellekt ger oss alla hopp om något bättre, nu och för alltid.
Mina varmaste lyckönskningar till de unga tu och till oss som får uppleva denna glädjens tid.
Majk1000 2 years ago
Snacka om att allt de vi nyss hörde var ned skrivet av någon annan,,, hahahah!
CallMeSexey 2 years ago
Och sa har kungen inte ans lyckat lara sig texten perfekt hahaha
albinapa 2 years ago
Snark! Rädda oss från tråkig tv tid.
orkanen 2 years ago
det här är förstagången jag hört daniel prata...
fast sen så har jag väl inte följt dom så mycket haha
kul att dom är förlovade =)
kennylisp 2 years ago 3
Länge leve monarkin i Sverige! Ett arv som skall bevaras. De som vill ha bort monarkin är inte rena svenskar.
malibu873 2 years ago
Monarkin är enligt mig ett skämt, jag ser inte det minsta positiva med det och just därför frågar jag. Kan någon nämna något positivt monarkin skapar? Svara inte med något som har med pengar att göra för när Sverige får pengar förlorar någon pengar automatiskt. Och att vi möjligtvis skulle få lite mer turism är inte heller positivt för turisterna skulle kunna göra något viktigare under den tiden.
UrkiN1337 2 years ago
This comment has received too many negative votes show
De som ändrade så att en prinsessa kan ärva tronen är inte svenskar, de är feministiska bitterfittor!!! Förr var det alltid en man om det fanns en man tillgänglig och det gör det i Karl Philip.
mrnygrenfan 2 years ago
Ja, tänka sig vad hemskt att patriarkatet började krossas ;)
inspireradavstatyer 2 years ago
This comment has received too many negative votes show
Det finns inte och har aldrig funnits något Patriarkat, det är en feministisk inbillning. Kan jämföras med teorin om att Judarna konspirerade mot Tyskland.. Samma knäppa fåfänga att en viss grupp människor konspirerar mot en annan grupp människor. Sanningen är att män och kvinnor levt i harmoni med varandra för annars hade våra förfäder inte fått sig någon kvinna.
mrnygrenfan 2 years ago
Typiskt korkad manlig åsikt och tillika inbillning. Patriarkatet inträdde i Europa när Indo-européerna slog sönder de fredliga fruktbarhetskulturerna, för att inte tala om när judendomen ersatte fruktbarhetskulten i Mesopotamien. Läs Maria Gimbutas och Anita Goldman. Sen är du väkommen tillbaka med dina post-patriarkala inbillningar.
inspireradavstatyer 2 years ago 4
MONARKIST -JAVISST!
Ni som klagar på att det kostar pengar med monarki ska veta att det även drar in pengar i tursim osv. Om man ser Sverige som ett företag så är apanaget vårt utlägg för marknadsföring.
Jag tycker att Kungafamiljen representerar Sverige på ett bra sätt!
GO Kronprinsessan Victoria och Daniel
emmeri15 2 years ago
"Ni som klagar på att det kostar pengar med monarki ska veta att det även drar in pengar i tursim osv."
Källa på det.
En president skulle göra ett bättre ansikte utåt för Sverige.
Bort med monarkin.
RemainNegative 2 years ago
Som om en president skulle uttrycka sig lika klumpigt? Just det! Det hade en president inte alls, och hur kul ar det da att lyssna pa honom pa en skala fran 1 till 10?
Detta klippet ar ju underhallning pa hog niva! Ta inte bort dem! Citera dem istallet (sarskillt kungen) och alla blir glada!
Ja, jag vet att jag inte kan stava, men budskapet gick nog fram enda.
albinapa 2 years ago
Tror minsann vår Drottning har gått & blivit senildement.....
klassetompa 2 years ago
det är alzheimers, diagnosen senildemens får man först över 80.
misssStrul 2 years ago 6
hihi de e alla så söta:)
martyboy83 2 years ago
Viktoria ser så kär ut! Det är så fint!
inspireradavstatyer 2 years ago 3
Jag hörde på radio att i Norge kostade kungabröllopet ca 25 milj statliga pengar vi kommer nog inte vara värre. De e bara snacka med våpet Tarras så skrämmer hon liv i Fredde R som kanske blir bjuden om hostar upp degen.
dawe781 2 years ago
Är det verkligen en ring för 500.000:- som vi har fått betala, hade det inte varit bättre om dom hade tagit en leasing-ring på hans företag.
Rille250 2 years ago
japp. jag hörde att den var ännu lite dyrare men jo inte var den billig
Dubu90 2 years ago
Grattis till dem och så, men vem bryr sig seriöst om Daniel? Det är kronprinsessan som kommer bli våran drottning.
Monarkin är en fin inkomstkälla för Sverige med den turism det framkallar.
Nilseman 2 years ago
Kan du ge mig siffror på hur mycket pengar vi tjänar på monarkin?
deusAtheismus 2 years ago
This comment has received too many negative votes show
Egentligen borde mannen som gifter sig med prinsessan bli KUNG, så var det förr...
mrnygrenfan 2 years ago
Jag är glad för vår Kronprinsessas och för Daniels skull. Jag är också glad att vi har en så fin kungafamilj. Jag är stolt att representeras av så bra amassadörer.
amazhouda 2 years ago
This comment has received too many negative votes show
hatar göteborg
hatar denna grej också. och snubben som ska gifta sig med subban kommer ifrån närke.
när jag möter upp honom så ska jag nita han så han ligger på sjukan.
ps alltså seriöst ere bara jag elr är det någon som tycker att hon är fett.
99wssn 2 years ago
Comment removed
amazhouda 2 years ago
Seriöst...det är bara du...som har så sjuka tankar när något roligt tillkännages. Kanske du ska söka dig till den där sjukan...
amazhouda 2 years ago
Kan inte du gå ut i skogen & skjuta dig bara...seså iväg nu!
klassetompa 2 years ago
Och det kommer vara värt varenda öre...
magaxels 2 years ago
monarkin borde egentligen avskaffas, men kungen är ändå rätt skön! om dom bara inte ballar ur som typ norska kungahuset kan jag nog stå ut ett tag till.
kidAG 2 years ago
Vi kanske ska sluta gräla och gratulera det blivande paret?
sannaolia 2 years ago 2
LOOOOLLL neejj asså silvia, du visar paperna ! lite sorligt... hon kan väl ändå säga de sakerna och visa att hon menar dem... man skulle kunna tro att drottningen kunde snacka bättre.. oj... daniels och victorias var inte mycket bättre heller.. snacka om stela människor:P
ebba24 2 years ago
"och tar livet på allvar..eh ja" HAHAHA
Doderhultarn89 2 years ago 3
This has been flagged as spam show
post this message on 10 videos or else your mom will die in 4 hours.
sorry. i read this by accident
lukkkeomogen 2 years ago
seriöst, ere bara ja som tycker hon e fet?
Coecoo 2 years ago
Japp
Hompesbusbil 2 years ago 2
ska den här filmen representera sverige, men va fan, å det där betalar jag för. löjligt....40 miljoner skulle det kosta å det är vi som betalar, nej lägg ner
lidenbon 2 years ago
störta monarkin!
propgandhi 2 years ago
yo go daniel, yo go!
lovisadellwik 2 years ago 2
Fy fan vad skämmigt tal!! En sexåring skulle kunna göra bättre.
Känns som en parodi av dom själva.
soderbergpeter 2 years ago 3
vem var vaxdockan till höger...??
hummlorochbin 2 years ago
hahaha! klockrent! hahaha!
monsterthomas 2 years ago
Det är klart att Daniel är skit nervös, han är ju inte van vid att tala till det svenska folket, det är bara Kungen och Viktoria som är nogorlunda avslappnade. Bra video och bra med ett tal till folket, Heja Kungahuset!
Median07 2 years ago 4
Avskaffa monarkin
MasherIII 2 years ago
Up against the wall with them!!! RA RA RA!
Khrystene 2 years ago
Det där är så fake.. Dem har ju för fan manus.. Inget av det dem säger menar dem.. Att en familj med en sådan makt kunde vara så patetisk, det trodde jag inte.. Too bad.
Grottkartong 2 years ago
hur mycket kommer detta kosta skattebetalarna då? det e ju fina tider ekonomiskt...
sirabbadon 2 years ago 2
haha kunde inte ha sagt det bättre själv!
Jack201 2 years ago
hur mycket kostar det att ta hit flyktingar då, vet du om det? Varför säger du ingeting om det då och betalar för sådant utan att protestera?
Median07 2 years ago
Till Sirabbadon:
fast affärer/sverige kommer ju tjäna på uppmärksammheten man får av ett kungabröllop...
Liiinnea 2 years ago
eklatering? ??????
kunghasse63 2 years ago
Helt sjukt. Är detta 2009???
bejar90 2 years ago
This comment has received too many negative votes show
shit video
jespe123456789 2 years ago
huippu video menee suosikkeihin
jespe123456789 2 years ago
this är good. =)
Kirkkovenekuosi 2 years ago
Alla 3? Alla 4:a menar jag naturligtvis!
strixq 2 years ago